Akcesoria do inhalowania są to akcesoria pomocnicze, które wykorzystuje się wraz z inhalatorami w procesie inhalacji. Zazwyczaj są to niezbędne produkty bez których nie działają inhalatory jak np. maski, dreny. Jednak istnieje asortyment pomocniczy coraz częściej mający na celu ułatwienie nam inhalacji jak np. komory inhalacyjne, ustniki, czy smoczki dla dzieci również zestawy pozwalające na regulacje cząsteczek. Na rynku istnieją różnego rodzaju urządzenia do inhalowania a mianowicie inhalatory stacjonarna, kieszonkowe, inhalatory proszkowe itp. W zależności od tego jaki inhalator mamy takiego asortymentu możemy użyć. Tutaj postaramy się Państwu przybliżyć najpopularniejszy asortyment stosowany w inhalacji.

Maska do inhalatora

Najprostszym i najczęściej stosowanym asortymentem medycznym jeżeli chodzi o inhalowanie jest maska inhalacyjna – maska do inhalatora. Jest to maseczka przeznaczona do indywidualnego zastosowania dla chorego, którą używa się wraz z inhalatorami tłokowymi i ultradźwiękowymi. Za pomocą maski z drenem podawany jest środek leczniczy generowany w inhalatorze. Maska złożona jest z kielicha na lek oraz przewodu tlenowego – drenu. Maski wykonane są z bezpiecznych i nietoksycznych tworzyw. Zazwyczaj posiadają specjalistyczne blaszki, które pozwalają na dopasowanie do twarzy umożliwiając wdychanie rozpylanego leku. Są to tanie maseczki inhalacyjne, które można kupić w większości aptek i sklepów medycznych. W przypadku masek mamy podział, ponieważ istnieją maski dla niemowląt, noworodków, maski dla większych dzieci czy dla osób dorosłych. Różnią się od siebie jedynie rozmiarem.

Dren tlenowy

Kolejnym przydatnym akcesorium jest dren tlenowy, który może stanowić połączenie z inhalatorami ale również z koncentratorami tlenowymi, dozownikami tlenu, maskami tlenowymi ale również innymi urządzeniami. Dreny tlenowe występują w różnych długościach, zazwyczaj mają uniwersalne końcówki. W przypadku inhalacji np. długi dren może być stosowany w celu zwiększenia odległości między urządzeniem, a pacjentem co pozwoli ograniczyć hałas i zwiększyć komfort chorego. Podobnie jak maski powstały z bezpiecznego tworzywa, które nie zawiera niebezpiecznych związków. Większość drenów tlenowych wykazuje bardzo dobrą odporność na skręcenia i zagięcia.

Ustnik do inhalatora

Ustnik do inhalacji jest to również pomocniczy asortyment do inhalowania. Jest on dedykowany dla osób, które nie mogą z różnych przyczyn, w tym zdrowotnych korzystać z tradycyjnych masek do inhalowania. Lub też maska jest dla nich niewygodna, niekiedy osoby mogą mieć stany lękowe przed zakładaniem czegoś na twarz. W takim przypadku najlepszym rozwiązaniem może okazać się zestaw z ustnikiem. Jest on bardzo prosty w zastosowaniu. Złożony z przewodu powietrznego z karbowaną rurką. Ten rodzaj asortymentu ma zazwyczaj standardowe połączenie, które pozwoli na zastosowanie go wraz z inhalatorami i innymi urządzeniami szpitalnymi. Podobnie jak maski czy dreny ustnik wykonany jest z nietoksycznego tworzywa. Ustniki dedykowane są dla dzieci i osób dorosłych.
Asortyment, który wymieniliśmy to podstawowe akcesoria stosowane w inhalacji mogą być stosowane zarówno przez dzieci jak i osoby dorosłe.

Asortyment pozwalający na efektywniejszą inhalację

Wraz z postępem technologicznym powstaje coraz więcej produktów, które mają na celu usprawnić, ułatwić i uprzyjemnić nam proces inhalacji. Do takich należą między innymi komory inhalacyjne – tuby do inhalowania, smoczki dla dzieci czy zestawy pozwalające na zwiększenie szybkości inhalowania z możliwością regulacji cząsteczek. Są to akcesoria, bez których możemy się obyć w procesie inhalacji jednak, kiedy chcemy aby była łatwiejsza i bezpieczniejsza warto zaopatrzyć się w asortyment tego typu.

Komory inhalacyjne

Komory inhalacyjne inaczej nazywane są jako tuby inhalacyjne, spejsery. Komory inhalacyjne zostały przeznaczone do inhalacji wraz z inhalatorami MDI przepisywanymi na receptę. Ich głównym zadaniem jest ułatwienie podaży leku choremu, ograniczając przy tym straty. Komory inhalacyjne oprócz wygodniejszego podawania leku i oszczędności pozwalają także eliminować ryzyko podrażnień w jamie ustnej. Osoby, które na co dzień korzystają z inhalatorów tego typu wiedzą, że przy dłuższym czasie pojawia się pewien dyskomfort w jamie ustnej objawiający się najczęściej suchością w ustach, chrypką, niekiedy występowaniem grzybic jamy ustnej. Zastosowanie komór inhalacyjnych jest również wygodniejsze jeżeli chodzi o dzieci, które nie potrafią skoordynować oddechu z wziewem, podobnie osoby w podeszłym wieku. Tuba w takim przypadku może okazać się koniecznością. Tuby możemy spotkać z maską lub też ustnikiem to jaką Państwo wybiorą zależy od tego indywidualnych potrzeb i preferencji. Wyróżnić możemy również różne modele komór do inhalowania, które mogą różnić się od siebie budową, rodzajem i wielkością maseczki od tego także będzie zależeć cena produktu. Komory inhalacyjne z maskami i ustnikami zostały przeznaczone na różne przedziały wiekowe jeżeli chodzi o dzieci, wyróżnić możemy również komory do inhalowania dla dorosłych.

Szybki zestaw do inhalowania Andy Med EVO

Tutaj umieściliśmy akcesorium, które ma na celu wzmocnić i przyspieszyć inhalację jest to zestaw Andy Med EVO uznawany za jeden z najszybszych zestawów inhalujących. Jest to asortyment pomocniczy, który dedykowany jest głównie do inhalatorów włoskiego producenta firmy Med2000, natomiast standardowe połączenia pozwolą na użytkowanie także z innymi inhalatorami. Ten zestaw pozwala na bardzo szybką inhalację już nawet w tempie 1ml/min – używając z inhalatorem o przepływie powietrza 15 l/min. Co pozwala na efektywną inhalację w zaledwie około 5 minut. Dodatkowo zapewnia rozpylenie cząsteczek do różnych rozmiarów w zależności od tego jaki odcinek zamierzamy inhalować. Zestaw posiada 3 końcówki, kodyfikowane kolorystycznie z literowymi oznaczeniami. Końcówka A dedykowana w terapii górnych dróg oddechowych, końcówka B sprawdzi się na odcinek tchawiczo – oskrzelowy, z kolei nasadka C odpowiednia będzie na dolne drogi oddechowe.

Zestaw do inhalacji Andy Flow

Kolejnym doskonałym zestawem do inhalowania jest Andy Flow, który pozwala rozpylić środek leczniczy nadając postać lekkiej mgiełki, która trafia bezpośrednio do naszych dróg oddechowych. Podobnie jak zestaw Andy Med EVO ten również ma 3 końcówki rozpylające każda z nich została przeznaczona na inny odcinek. Nasadka rozpylająca A zapewnia skuteczną inhalację górnych dróg oddechowych, nasadka B dociera znacznie głębiej umożliwia leczenie oskrzeli, tchawicy, z kolei nakładka C generuje mikrocząsteczki, które trafiają nawet do oskrzelików. Również dedykowany do urządzeń inhalujących marki Med2000 i innych urządzeń inhalujących. Zastosowanie tego typu zestawów pomocniczych pozwala na efektywniejszą inhalację niemalże każdego odcinka układu oddechowego, pozwalając leczyć różne schorzenia.

Smoczek do inhalacji dla dzieci

Każdy rodzić, który ma małe dziecko wymagające stosowania inhalacji wie jaki trudny i żmudny jest to proces zwłaszcza u małych dzieci. Początkowo dziecko boi się urządzeń inhalujących, zazwyczaj nie chce zakładać maski, bardzo często panikuje i płacze. Jak zatem wykonać inhalację żeby była skuteczna i bezpieczna a co ważne akceptowana przez malucha. W tym celu producenci stosują szereg zabiegów jak kolorowe inhalatory, na kształt zabawek, z naklejkami itp. i jest to doskonały pomysł, który pozwala oswoić malucha z urządzeniem, kiedy już zakupimy taki sprzęt to wydaje się, że inhalacja jest z głowy. Niekoniecznie, ponieważ o ile dziecko fizycznie oswoi się z urządzeniem o tyle może być problem z zakładaniem tradycyjnej maski. U bardzo wielu dzieci założenie maseczki graniczy z cudem, dlatego innym rozwiązaniem, które jest bardzo skuteczne może być smoczek do inhalowania. Smoczek inhalujący kształtem przypomina zwykły smoczek dlatego dziecko chętniej go akceptuje i pozwala wykonać sobie inhalację. Smoczek może być odpowiedni w początkowej fazie, kiedy chcemy dziecko przyzwyczaić do inhalacji a z czasem zmienić na maseczkę czy ustnik. Smoczki do inhalowania zazwyczaj posiadają specjalne otwory, przez które wydostaje się mgiełka dostająca się do jamy nosowej. Taki smoczek zazwyczaj pasuje do inhalatorów tłokowych i ultradźwiękowych. Smoczek pozwala także uspokoić dziecko w procesie inhalacji.

Niniejsze akcesoria mają na celu ułatwić i usprawnić proces inhalacji u dzieci i dorosłych. Prezentowane akcesoria zapewnią Państwu efektywniejszą inhalację, pozwolą ograniczyć straty leku, wzmocnią efekt leczniczy czy uspokoją dziecko w zależności od tego co Państwo wybiorą. Należy pamiętać aby asortyment do inhalowania kupować tylko i wyłącznie z sprawdzonych źródeł medycznych tylko wtedy mamy pewność, że jest bezpieczny.