Nie wszyscy wiedzą czym są aspiratory, zazwyczaj znają je rodzice mający małe dzieci. Osoba dorosła w czasie przeziębienia, kiedy ma zatkany nos potrafi samodzielnie pozbyć się wydzielin chociażby poprzez wydmuchanie nosa czy samodzielne opróżnienie. Natomiast małe dziecko w czasie choroby, kiedy ma zatkany nosek nie potrafi samo pozbyć się wydzieliny, również nie jest jej w stanie samo wydmuchać noska, dlatego pomocnymi urządzeniami są aspiratory do nosa. Systematyczne oczyszczanie noska u dziecka jest bardzo ważne, ponieważ chroni malucha przed rozwojem infekcji. Aspiratory to niewielkie urządzenia przeznaczone do odsysania wydzielin z nosa najczęściej u dzieci w czasie kataru, zapalenia zatok, alergii. Aspirator zasysa wydzieliny skutecznie je odciągając, tym samym opróżniając jamę nosową. Na rynku istnieją różne rodzaje odsysaczy do nosa po ręczne oraz te nowocześniejsze elektryczne.

Jaki aspirator sprawdzi się najlepiej dla dziecka?

Niegdyś nie było elektrycznych aspiratorów dlatego popularne były ręczne odsysacze kataru. Składające się z końcówki do nosa, wężyka i zbiornika na wydzieliny. Jedną końcówkę umieszczało się w jamie nosowej dziecka z kolei druga służyła do wdechu i miała napędzać odsysanie wydzielin np. przez rodzica czy opiekuna dziecka. Tutaj dużą rolę pełnił wdech, który powinien być mocny aby wydzieliny szybciej schodziły. Ten model aspiratora jest bardzo prosty w użyciu jednak wymaga wdechu, co bardzo często kończyło się infekcją osoby wdychającej przechodzącej z dziecka. Dlatego ręczne aspiratory nie są najlepszym rozwiązaniem.

Aspirator który działa z odkurzaczami

Kolejnym aspiratorem dla dziecka są odsysacze katarku, które możemy wykorzystywać wraz z odkurzaczami. Brzmi to całkiem dziwnie dla kogoś kto pierwszy raz słyszy o aspiratorach i na dodatek o podłączaniu ich do odkurzacza. Tak jest to model aspiratora, który do działania wymaga jedynie zwykłego domowego odkurzacza. Końcówkę aspiratora w tym przypadku umieszcza się w nosku dziecka po czym drugą z końcówek przystosowaną do odkurzacza podłącza się do wejścia rurowego, następnie włącza się odkurzacz a ten odsysa wydzieliny z nosa. Tutaj nie ma obaw że zrobimy dziecku krzywdę, ponieważ tego typu aspiratory mają stałe odpowiednio dopasowane ciśnienie aby nie uszkodzić jamy nosowej dziecka. Są to tańsze modele aspiratorów jednak ich użycie wymaga abyśmy mieli w domu odkurzacz. Odkurzacze domowe zazwyczaj są głośne chyba, że  mamy nowsze modele z funkcją “silent” ograniczającą hałas wtedy odsysanie jest znacznie bardziej komfortowe.

Aspiratory elektryczne

Kolejną grupą są aspiratory elektryczne. Są to obecnie jedne z najchętniej wybieranych aspiratorów medycznych przez rodziców małych dzieci. Ze względu na wygodę i dużą skuteczność a przede wszystkim higieniczność. Aspiratory elektryczne działają zazwyczaj na baterie i pozwalają na szybkie i skuteczne odsysanie wydzielin z nosa. Najczęściej jest to niewielkie urządzenie posiadające miejsce na zbiorniczek z wydzielinami i końcówkami. Końcówkę przykłada się do dziurki nosa i włącza aparat, który pozwala na wygodne i bezbolesne odsysanie wydzieliny. Dodatkowo aspiratorki elektryczne są bardziej higieniczne, ponieważ nie wymagają naszego wdechu aby pobudzić ssanie. Zazwyczaj tego rodzaju asortyment można wygodnie zdemontować i w zależności od producenta wymyć pod wodą, wyparzyć czy zdezynfekować odpowiednimi środkami z przeznaczeniem dla dzieci. Istnieją również wodoodporne aspiratory, które można myć całkowicie pod wodą. Tutaj producenci idą o krok dalej i dla dzieci co raz częściej na rynku możemy spotkać aspiratory wykonane na wzór zabawki, posiadające barwne wzornictwo. To propozycja dla najmłodszych pacjentów, która ma na celu uspokoić dziecko, wzbudzić w nim zainteresowanie urządzeniem i pozwolić na pozbycie się wydzielin  z noska bez większego stresu. Co bardzo często się udaje producentom dlatego coraz więcej rodziców wybiera takie modele dla swoich pociech.

Jedne z najchętniej wybieranych modeli aspiratorów dla dzieci?

Aby wybrać odpowiedni aspirator dla dzieci powinniśmy sprawdzić jaką ma moc ssania i czy posiada w zestawie miękkie końcówki, zazwyczaj powinny to być końcówka węższa na rzadsze wydzieliny i szersza na gęściejsze. Ważne aby wziąć pod uwagę hałas jaki generuje urządzenie im cichszy tym lepszy. Dla najmniejszych dzieci warto wybierać kolorowe aspiratory, dzięki temu chętniej zajmą swoją uwagę, dobrym rozwiązaniem są także aspiratorki mające możliwość odtwarzania melodii podczas czynności odsysania to również uspokaja dziecko i skupia jego uwagę odciągając ją od procesu oczyszczania nosa. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę to czy aspirator jest łatwy w demontażu, dobrą opcją jest wodoodporne tworzywo pokrywające aspirator w całości jednak nie każdy model może pochwalić się taką możliwością.

Kilka modeli, które według nas zasługują na uwagę i są jednymi z częściej wybieranych przez rodziców dzieci.

Aspiratory ręczne ten rodzaj odsysaczy do kataru, który nie jest szczególnie polecany przez grono naszych specjalistów, jednak tutaj warto zwrócić uwagę na tani aspirator podłączany do odkurzacza jakim jest Nosko. Jest to jeden z chętniej wybieranych aspiratorów jeżeli chodzi o ręczne modele. Posiada on stałe ciśnienie na poziomie 0,2 bara, dzięki temu jest bezpieczny dla każdego dziecka. A można stosować go już od pierwszych miesięcy życia. Jedynym wymaganiem jest posiadanie odkurzacza, większość osób ma taki na stanie w domu. Jego skuteczność została potwierdzona badaniami, a do tego nie zawiera szkodliwego Bisfenolu.

Kolejnym modelami, które mieszczą się w przedziale cenowym do 100 zł i są warte uwagi to niedrogie elektryczne aspiratory jakimi są Depan i Haxe. Haxe to odciągacz do nosa na baterie, który został przeznaczony dla niemowląt i starszych dzieci. W tym modelu zastosowana funkcję z 12 melodiami, które można puścić dziecku w czasie odsysania wydzielin jak już wspomniano wyżej taka możliwość ma pozytywny wpływ na dziecko. Działa uspokajająco i pozwala przeprowadzić czynność odsysania wydzielin do końca. Dodatkowo w komplecie znajdziemy, aż 4 końcówki, zazwyczaj większość modeli posiada 2 węższą i szerszą. Obok Haxe warto przyjrzeć się także aspiratorowi Depan ME8202X to niewielkie urządzenie o klasycznym wyglądzie zarezerwowanym dla większości elektrycznych odsysaczy wydzielin do nosa. Depan wyróżnia się na tle innych tym, że należy do asortymentu wodoodpornego, dzięki temu może być myty bezpośrednio pod wodą. Dodatkowo posiada duży pojemnik na wydzielinę.

Dla osób, które dysponują większą kwotą warto rozejrzeć się za dobrymi i mocnymi aspiratorami, które posłużą nam na dłużej. Do takich należy między innymi elektryczny odsysacz kataru na baterie Braun BNA 100. To malutki aspiratorek, który można stosować już u dzieci od urodzenia, posiada 2 moce ssania odpowiednie, do zastosowania przy rzadszych i gęściejszych wydzielinach. Dodatkowo jest bardzo cichy podczas odsysania. Warto wybierać mocniejsze aspiratory zwłaszcza, kiedy dziecko często cierpi na nieżyty nosa i infekcje powodujące gęstą wydzielinę.

Inną doskonałą propozycją dla najmłodszych będą odsysacze kataru dedykowane dla dzieci posiadające kolorowe wzornictwo jakim jest nowoczesny aspirator kataru Novama Pingo przypominający wyglądem pingwina. Dodatkowo ma wbudowanych 12 melodii pozwalających na włącznie w procesie odsysania wydzielin. Dzięki temu dziecko jest bardziej zrelaksowane i odprężone a co najważniejsze nie płacze i pozwoli sobie na wykonanie odsysania kataru do końca.

Wybór aspiratorów na rynku jest bardzo duży my postaraliśmy się pokrótce wyjaśnić poszczególne działanie aspiratorów ręcznych, przystosowanych do odkurzacza czy elektrycznych. Pokazaliśmy również kilka elektrycznych modeli, które naszym zdaniem są jednymi z najlepszych na rynku i można je dostać w rozsądnej cenie. Każdy powinien znaleźć coś dla siebie biorąc również pod uwagę cenę.