Inhalacja jest zabiegiem mającym na celu wprowadzenie do dróg oddechowych par wód mineralnych (na przykład soli fizjologicznej – 0,9% NaCl) lub też leków w postaci rozpylanych roztworów oraz aerozoli. Jej stosowanie jest powszechną praktyką w szpitalach, ale i w domach, gdzie pacjenci coraz częściej posiadają domowe inhalatory i nebulizatory. Zatem, jakie stany są wskazaniem do stosowania inhalacji, jak powinien wyglądać sam zabieg i na co zwracać uwagę podczas wyboru domowego inhalatora, czy też nebulizatora?

Inhalacja, a nebulizacja

Pojęcia inhalacja oraz nebulizacja są często stosowane wymiennie. Może to wielu w wielu przypadkach wprowadzać pacjentów w błąd i znacznie utrudniać im poszukiwanie użytecznych informacji o tych dwóch metodach terapeutycznych. Tak więc inhalacja jest pojęciem szerszym i oznacza wprowadzenie do dróg oddechowych dowolnej substancji (na przykład pary z naczynia z wrzącą wodą, czy też proszku z inhalatora proszkowego). Pod pojęciem nebulizacji z kolei kryję się wprowadzanie do dróg oddechowych wyłącznie substancji w postaci aerozoli (mgiełek) wytworzonych sztucznie przez nebulizator w wyniku atomizacji (rozpylania) roztworów wodnych.

Jakie stany są wskazaniem do stosowania inhalacji?

Ostatnimi laty obserwuje się dynamiczny rozwój aerozoloterapii, a tym samym rozszerzanie potencjalnych wskazań do jej stosowania. Spośród nich, w zakresie lecznictwa domowego, można wymienić między innymi:

  • Zapalenie zatok przynosowych – u podłoża tej choroby leży ostry lub przewlekły stan zapalny błony śluzowej zatok (wywołany najczęściej przez wirusy lub proces alergiczny), który prowadzi do jej obrzęku oraz utrudnionego usuwania wydzieliny. Inhalacja roztworem soli fizjologicznej (0,9% NaCl) lub też roztworem hipertonicznym (3,0% NaCl) wykazuje w tym przypadku działanie upłynniające zalegający w zatokach śluz, przyspieszające wygaszania się procesu zapalnego (sam roztwór hipertoniczny, jak i dodane do inhalacji olejki eteryczne wykazują działanie przeciwdrobnoustrojowe) oraz poprawiające samopoczucie chorego.
  • Nieżyt nosa i gardła – choroba ta ma bardzo pokrewną etiologię do wspomnianego wcześniej zapalenia zatok przynosowych, a wręcz może być jego powikłaniem (spływająca po tylnej ścianie gardła wydzieliny drażni błonę śluzową gardła i powoduje jej stan zapalny). Tutaj również, inhalacja może wykazywać działanie nawilżające, łagodzące dyskomfort lub ból gardła oraz przeciwdrobnoustrojowe.
  • Kaszel – najczęściej jest on wyrazem toczącej się w drogach oddechowych infekcji, ale może być również wynikiem podrażnienia błony śluzowej gardła przez spływającą z zatok wydzielinę, suche powietrze, czy też unoszące się w powietrzu pyły. W przypadku jego pojawienia się inhalacja może przynieść znaczną ulgę poprzez nawilżenia i oczyszczenia gardła oraz pozbycie się z zatok zalegającej w nich wydzieliny śluzowej.
  • Astma oskrzelowa – jest to przewlekłą chorobą oskrzeli, która przebiega z ich znaczną nadreaktywnością (oskrzela gwałtownie kurczą się w odpowiedzi na zadziałanie czynnika infekcyjnego lub tez alergicznego). W jej terapii powszechnie stosuje się leki wziewne (między innymi glikokortykosteroidy oraz beta2-mimetyki) podawane w postaci inhalacji, co pozwala na zmniejszenie ich ogólnoustrojowych działań niepożądanych.

Oczywiście, to tylko przykłady chorób i objawów, które mogą być skutecznie łagodzone oraz leczone za pomocą inhalacji (inhalacja jest pełnoprawną metodą terapeutyczną). Należy jednak pamiętać, że zawsze przed rozpoczęciem aerozoloterapii warto skonsultować się ze swoim lekarzem prowadzącym, który pomoże dobrać odpowiednią metodę inhalacji oraz zaleci dodatkowe leki.

Jaki inhalator wybrać?

Na rynku znaleźć można dziesiątki modeli inhalatorów oraz nebulizatorów. Spośród nich, naszym subiektywnym zdaniem, warto zwrócić uwagę na następujące urządzenia:

  • Inhalator Haxe Galaxy inhalator charakteryzuje się bardzo przystępną ceną, wysoką jakością wykonania oraz kompaktowymi rozmiarami i małą masą. Co bardzo ważne, do jego wykonania nie został użyty lateks, który u wielu osób wywołuje reakcje uczuleniowe. Jego użycie pozwala, w warunkach domowych, na skuteczną terapię wielu chorób górnych dróg oddechowych oraz podawanie leków zaleconych przez lekarza wszystkim członkom rodziny.
  • Inhalator Med2000 CX – profesjonalny inhalator wyposażony w system Andy Flow, który umożliwia kontrolę miejsca, do którego dotrzeć ma lek. Urządzenie jest polecane do prowadzenia aerozoloterapii zarówno u dzieci, jak i osób dorosłych.
  • Little Doctor 207U – nowoczesnych inhalator wykorzystujący technologię ultradźwięków do wytwarzania mgiełki wdychanej przez pacjenta. Podobnie jak wcześniej prezentowane modele charakteryzuje się wysoką jakością wykonania, przystępną ceną oraz możliwością zastosowania u pacjentów w każdym wieku.

Podsumowując, aerozoloterapia jest doskonałą i bardzo bezpieczną metodą leczenia wielu schorzeń górnych oraz dolnych dróg oddechowych. Jej stosowanie jest polecane zarówno u dzieci, jak i dorosłych w szpitalach oraz podczas leczenia domowego.