Urządzenia medyczne typowo przeznaczone dla dzieci powinny mieć charakterystyczny wygląd. Coraz częściej są to sprzęty posiadające kolor ale także ich konstrukcja zewnętrzna przypomina zabawkę. Taki zabieg jest stosowany z uwagi na bezpośrednie zainteresowanie malucha sprzętem a tym samym możliwość wykonania dowolnego badania czy tak jak w przypadku inhalatorów skuteczne terapii. Producenci dwoją się i troją aby ich inhalator nie tylko był atrakcyjny dla najmłodszych pacjentów ale również miał dobre parametry.

Dlatego dziś wybraliśmy inhalatory najatrakcyjniejsze dla malucha ale z dobrymi parametrami. Często inhalatory dedykowane dla dzieci przypominają zabawki ale są też urządzenia o klasycznym wyglądzie z elementami uatrakcyjniającym sprzęt jak np. kolorowe nadruki czy naklejki na sprzęt. Przed zakupem inhalatora dla dziecka warto poczytać o poszczególnych parametrach technicznych. Warto również zaznajomić się z podstawowymi pojęciami jak np. wielkość generowanej cząsteczki, która ma realny wpływ na dotarcie do poszczególnych odcinków oddechowych. Szybkość przepływu czy frakcja respirabilna. Jeżeli wybieramy inhalator dla dziecka, zazwyczaj wiemy kiedy maluch musi z niego korzystać czy są to przeziębienia, nieżyty nosa lub też poważniejsze choroby jak np. astma. To musimy wziąć pod uwagę ze względu na leki jakie będziemy stosować w urządzeniu ale także np. ze względu na wielkość wspomnianej już cząsteczki.
Niektóre modele mają stałą cząsteczkę zazwyczaj standardowych rozmiarów ale są również takie, które pozwalają nam na jej regulację. Regulowana cząsteczka w kilku rozmiarach pozwala na zastosowanie urządzenia przy różnych schorzeniach, dolnego, środkowego czy górnego odcinka oddechowego.

Inhalatory/nebulizatory z regulowaną cząsteczką zaleca się najczęściej osobom, które mają różne schorzenia układu oddechowego. Zazwyczaj są to inhalatory rodzinne tak aby każdy w rodzinie w przypadku jakiejkolwiek choroby oddechowej mógł użytkować urządzenie. W przypadku kiedy zakupujemy inhalator tylko i wyłącznie dla dziecka, którego używamy w konkretnym schorzeniu nie ma to, aż tak kluczowego znaczenia. Jednak pamiętajmy o wielkości cząsteczki dla przykładu podajemy jaki rozmiar cząsteczki gdzie dociera najlepiej.

Wielkość cząsteczki i jej wchłanialność:

 • 8 μm -najlepiej się wchłania w górnych drogach oddechowych np. nosie, gardle
 • 5 – 8 μm – wchłanialność w tchawicy i dużych oskrzelach
 • 2 – 5 μm -najlepiej dociera w oskrzela i oskrzeliki
 • 0,5 – 3 μm – do pęcherzyków płucnych

Zakupując inhalator dziecięcy weźmy również pod uwagę skład zestawu, ważne aby miał maseczki ale także np. ustnik. Niektóre nowoczesne modele posiadają specjalistyczne maseczki ograniczające straty leków. Warto również wziąć pod uwagę generowany hałas przez urządzenie. Wiadomo, że im mniejszy tym lepszy i bardzie j komfortowy dla malucha. Jeżeli ktoś chce typowo dziecięcy inhalator to warto wybrać kolorowy przypominający zabawkę. Dla najmłodszych dzieci będzie to miało na pewno duże znaczenia i umili proces inhalacji. Nasz ranking ma na celu przybliżenie Państwu kilku wybranych przez nas modeli naszym zadaniem najlepszych dla dzieci.

1 Miejsce – Flaem 4neb
Pierwsze miejsce w naszym rankingu zajmuje jeden z najlepszych inhalatorów na rynku jakim jest Flaem 4neb. W prawdzie pisaliśmy o urządzeniach przyjaznych dla dzieci. Ten niestety nie jest kolorowy ani nie jest wykonany na kształt zabawki. Jednak jest to nasz lider wygrywający wszystkie rankingi dlatego też umieszczamy go na pierwszym miejscu. Z tego względu, że jest to inhalator posiadający, aż 4 tryby pozwalające na regulację wielkości cząsteczki. Może to być propozycja inhalatora rodzinnego lub też sprawdzi się jeżeli posiadamy kilkoro dzieci wymagających inhalacji. Urządzenie zapewnia nam ciągły tryb pracy więc nie ma konieczności robienia przerwy jak w przypadku inhalatorów z trybem przerywanym. Warto również zaznaczyć, że jest to urządzenie bezpieczne wykonane z tworzywa antyalergicznego bez ftalanów i bpa. Dlatego też będzie odpowiednim urządzeniem dla dzieci z alergiami skórnymi. Dodatkowo urządzenie posiada specjalistyczny schowek na kabel. Jest bardzo ciche co ma kluczowe znacznie w inhalowaniu maluchów. Dla jeszcze większej wygody do zestawu dołączono specjalistyczne maseczki Soft Toch, bardzo dobrze przylegające do twarzy nie wywołują podrażnień na delikatnej skórze dziecka. Ten model ma praktycznie same zalety jedyną wadą może być cena około 170 zł dla wielu osób może być za duża. I wadą może być brak przyjaznego wyglądu dla dziecka, urządzenie jest wykonane w klasycznym stylu.
Zalety:

 • praca ciągła
 • bardzo cichy 55 db
 • wykonany z bezpiecznego tworzywa bez ftalanów, bpa, antyalergiczny
 • z schowkiem na kabel
 • średni czas nebulizacji 2 ml leku: 50 sekund
 • przewód powietrzny 2 m
 • z maseczkami Soft Touch idealnie przylegającymi do twarzy
 • długi okres gwarancji, aż 5 lat

4 tryby zmienności cząsteczek:

 • cząsteczki większe niż 7 μm, pozycja 0 dla górnych dróg oddechowych,
 • cząsteczki większe niż 5 μm, pozycja 1 do leczenia obszaru tchawiczo-oskrzelowego
 • cząsteczki między 3 a 4 μm, pozycja 2 do leczenia oskrzeli
 • cząsteczki między 2 a 3 μm, pozycja 3 lekarstwo dociera do pęcherzyków płuc
Cena: 180 zł
2 Miejsce – Medel Family Plus Elefante
Drugie miejsce w naszym rankingu zajmuje inhalator typowo zaprojektowany z myślą o najmłodszych pacjentach. Urządzenie ma klasyczny kształt z kolorowym wzornictwem. Tutaj producent zadbał o najmłodszych użytkowników dołączając do zestawu kolorowe malowanki, kredki i naklejkę. Każde dziecko na pewno ucieszy taka niespodzianka i pozwoli na zaprzyjaźnienie się ze sprzętem. W tym modelu uzyskujemy stałą wielkość cząsteczki o standardowym rozmiarze MMAD μm 0,8 μm. Warto zwrócić na bardzo cichą pracę urządzenia a mianowicie 52 db. Jest to jedno na najcichszych urządzeń inhalujących jakie obecnie możemy dostać na rynku. Posiada system wyciszania w czasie inhalacji. Niewątpliwie zaletą jest posiadanie na wyposażeniu specjalistycznych maseczek dedykowanych dzieciom i osobom dorosłym. Są to maseczki Medel Soft Touch dla dzieci 6 miesięcy, maska dla niemowląt i maska dla dorosłych. Maseczki doskonale przylegają do twarzy nie powodują podrażnień. Dodatkowo urządzenie posiada wspomagany wdechem nebulizator Medel Jet Plus zapewniający wydajność na wysokim poziomie. Do tego inhalator jest bardzo łatwy w zastosowaniu. Posiada specjalistyczną rączkę pozwalającą na przenoszenie go praktycznie wszędzie. Urządzenie posiada szereg udogodnień, które czynią go wyjątkowo wysokiej jakości inhalatorem. Wadą dla niektórych może być brak regulacji wielkości cząsteczek MMAD.
Zalety:

 • rozmiar cząsteczek MMAD (μm) 0,8 μm
 • praca przerywana
 • jeden z najcichszych modeli na rynku: 52 Db
 • tempo nebulizacji: 1,5 ml w przeciągu 5 minut
 • długa gwarancja: 5 lat
 • posiada specjalistyczny nebulizator Medel Jet Plus aktywowany wdechem z podwójnym systemem zaworów
 • maski ograniczające straty leku Medel Soft Touch
 • wyposażony w wygodny uchwyt do przenoszenia
 • w komplecie otrzymujemy inhalator + kredki i malowanki dla dzieci, naklejka na inhalator
Cena: 120 zł
3 Miejsce – Med2000 CX Aerokid
Trzecie miejsce w naszym rankingu otrzymuje równie dobry inhalator jakim jest Med2000 CX Aerokid. Jest to urządzenie również o klasycznym wyglądzie. Dla dzieci do zestawu zostały dołączone naklejki. Którymi maluch może obkleić urządzenie i będzie ono bardziej przyjazne. Jest to inhalator utrzymujący bardzo dobre miejsce w naszych rankingach od wielu lat. Z tego względu, że posiada mocny silnik tłokowy. Tutaj mamy możliwość wykonywania inhalacji w trybie przerywanym 30 minut pracy na 30 minut przerwy. Rozmiar cząsteczki możemy ustawić poprzez specjalistyczny zestaw do inhalowania jakim jest Andy Flow. Jeden z szybszych zestawów inhalujących jakie obecnie mamy na rynku. Zestaw posiada 3 kolorowe końcówki, w zależności od tego jaką zastosujemy taką wielkość cząsteczki otrzymamy. Wielkości cząsteczek od najmniejszej 2,6 um do największej. 4.4 um. Tempo nebulizacji otrzymamy zmienne w zależności od zastosowanej końcówki od 0,33 ml/min do 0,56 ml/min. Tutaj również zwróćmy uwagę na niski poziom hałasu zaledwie 56 db. Dzięki temu jest idealny do przeprowadzania inhalacji u najmłodszych pacjentów. Okres gwarancyjny również bardzo długi wynoszący 3 lata. Inhalator możemy zakupić w niewygórowanej cenie za około 140 zł. Wadą może być jedynie dla niektórych osób tryb pracy przerywany.
Zalety:

 • rozmiar cząstek MMAD: minimum 2,6 um – maksimum 4.4 um
 • poziom haładu : 56 dB z 50 cm- gwarancja: 3 lata
 • posiada system regulacji cząsteczek za pomocą zestawu Andy Flow z 3 końcówkami
 • w zestawie maseczki dla dzieci i dorosłych
 • kolorowe naklejki dla najmłodszych
 • 3 lata gwarancji od producenta
Cena: 140 zł
4 Miejsce –  MED2000 CX2 SPEEDYMED – Żółw
Czwarte miejsce w naszym rankingu zajmuje inhalator przypominający kształtem zabawkę a mianowicie zielonego żółwia. To propozycja urządzenia na które z pewnością czeka każde dziecko. Jest to inhalator najbardziej przyjazny dla dzieci z wszystkich wymienionych dotychczas. Dziecko widząc taki sprzęt myśli, że jest to zabawka wzbudza to u niego pozytywne emocje, dzięki temu szybciej oswaja się z procesem inhalacji. Ten model posiada mocny tłokowy silnik. Praca przerywana po 30 minutach inhalacji należy zrobić 30 minut przerwy. Wartość cząsteczki w tym modelu jest również regulowana za pomocą specjalistycznego zestawu Andy Flow, podobnie jak w modelu wyżej. Mamy do wyboru 3 nakładki z literowymi oznaczeniami w 3 kolorach. W zależności od zastosowania końcówki możemy zmieniać wielkość cząsteczki w przedziale od 2,6 µm, maksimum 4,4 µm, również przy zmianie końcówki zmienia się tempo nebulizacji. Inhalator jest bardzo cichy hałas jaki generuje oscyluje na poziomie 54 dba w odległości od -.5m od urządzenia. Warto również wspomnieć o długoletniej gwarancji wynoszącej, aż 3 lata w systemie door to door. Dla osób, które nie wiedzą czym jest system door to door, wyjaśniamy. Jest to system gwarancji pozwalający na bezpłatny odbiór uszkodzonego sprzętu przez kuriera od użytkownika, po osobiste dostarczenie go po naprawie pod wskazany adres. Dzięki temu w przypadku awarii urządzenia nie musimy się samodzielnie fatygować do serwisu i tracić czasu. Dla niektórych wadą może być tryb pracy, przerywany.
Zalety:

 • rozmiar cząsteczki MMAD: minimum 2,6 µm, maksimum 4,4 µm możliwość zmiany wielkości cząsteczki
 • tryb pracy przerywany30 min pracy na 30 min przerwy
 • poziom hałasu 54 dBA 0,5 metra od inhalatora
 • gwarancja 3 lata door to door
 • zmienna regulacja cząsteczki dzięki zestawowi Andy Flow
 • maski dla dzieci i dorosłych
 • naklejki od producenta w zestawie
 • bardzo przyjazny wygląd dla dziecka inhalator w kształcie zabawki
Cena: 160 zł
5 Miejsce – Little Doctor LD212C
Piąte miejsce w naszym rankingu otrzymuje również bardzo dobry inhalator jakim jest Little Doctor LD 212 C. To inhalator, który również posiadamy od kilku lat a mimo to jego sprzedaż wciąż wzrasta. Ponieważ urządzenie może poszczycić się bardzo dobrymi parametrami oraz mocnym silnikiem tłokowym. Tutaj także czas pracy jest przerywany jak w większości wymienionych urządzeń inhalujących w naszym rankingu. Wielkość cząsteczki jest zmienna w zależności od zastosowanej końcówki. Wielkość generujemy za pomocą specjalistycznych nakładek do inhalacji. Nakładki są oznaczone za pomocą liter: A, B, C. Dzięki zastosowaniu tych specjalistycznych końcówek uzyskamy również zmienne tempo pracy. Warto zwrócić uwagę na niewielki poziom hałasu jaki generuje inhalator, bardzo komfortowy szczególnie dla najmłodszych dzieci. Urządzenie posiada na stanie niezbędne akcesoria jak maseczki, końcówka do nosa, przewód. Jego wygląd jest klasyczny przypominający zwykły inhalatora. Jednak producent dołączył do zestawu naklejki za pomocą których nasz maluch wyczaruje kolorowy sprzęt. Na pewno umili mu to czas i pozwoli oswoić się z urządzeniem. Gwarancja podobnie ja w modelu wyżej wynosi, aż 3 lata i jest dostępna w wygodnym systemie door to door. Dla niektórych wadą może być czas pracy, który jest przerywany 20 minut pracy na 40 minut odpoczynku. Z kolei za zakupem przeważa bardzo dobra cena jak na model o takich parametrach.
Zalety:

 • rozmiar cząstek MMAD zmienny, w zależności od nakładki: 3,5 – 5,0 µm
 • niski poziom hałasu ≤ 55 dB
 • regulacja wielkości cząsteczki za pomocą zestawu inhalacyjnego z 3 końcówkami
 • kolorowe naklejki dołączone do zestawu
 • bardzo łatwa obsługa
 • maski dla dziecka i osoby dorosłej
 • gwarancja 3 lata door to door
Cena: 105 zł
6 Miejsce – Inhalator Nimo – Małpka
Szóste miejsce w naszym rankingu zajmuje również przyjaźnie wyglądający inhalator a jest nim Małpka Nimo. Jest to kolejne urządzenie wykonane na wzór zabawki w tym przypadku czerwonej małpki. Inhalator nie wygląda jak zwykłe urządzenie do inhalacji a właśnie jak zabawka. Taki model na pewno pocieszy oko najmłodszych użytkowników. Dziecko, sprzęt będzie kojarzyło bardziej z zabawką niż inhalatorem, dlatego też rodzicom będzie łatwiej przekonać go do inhalacji. Małpka Nimo oprócz tego, że wyróżnia się na tle pozostałych urządzeń posiada bardzo dobre parametry. W tym modelu mamy standardową wielkość cząsteczki wynoszącą MMAD: 4,0 μm. Czas nebulizacji powyżej 0,25ml/min. Inhalator zapewnia nam pracę stałą. Warto zwrócić uwagę na niski poziom hałasu jaki generuje sprzęt to jedynie 55db, co zapewnia wyjątkowo komfortowe warunki użytkowania. Gwarancja urządzenia również długa bo wynosząca, aż 3 lata. Dodatkowo w zestawie otrzymujemy torbę na cały sprzęt, dzięki temu możemy go wygodnie przenosić waga również niewielka 1,3 kg. Dla niektórych wadą może być brak regulacji wielkości cząsteczki. Jednak wybierając sprzęt dla konkretnej osoby pod konkretne schorzenie to nie ma to większego znaczenia.
Zalety:

 • rozmiar cząsteczek: MMAD: 4,0 μm
 • praca ciągła
 • bardzo cicha praca 55 dB
 • gwarancja 3 lata
 • w komplecie, aż 5 filtrów
 • maska dla dzieci
 • inhalator atrakcyjny dla dziecka wykonany na kształt zabawki
 • w zestawie torba na cały osprzęt
Cena: 120 zł
7 Miejsce – MED2000 CX
Siódme miejsce w naszym rankingu zajmuje MED 2000 CX ale tylko i wyłącznie dlatego, że nasz ranking obejmuje sprzęt dedykowany dla dzieci. I tutaj w dużej mierze oprócz najlepszego modelu jaki wygrywa wszystkie rankingi Flaem 4neb, wszystkie mają jakieś uatrakcyjnienia dla dzieci np. w postaci kolorowych naklejek, malowanek, kredek czy wyglądu zabawki. Ten model niestety nie ma nic z dodatkowych opcji a mimo to jest równie chętnie wybierany przez rodziców dla dzieci.

Posiada również mocny i wydajny silnik tłokowy. Wielkość cząsteczki jest zmienna w zależności od użytej końcówki od MMAD: 2,6 μm -4,4 μm. A pomocniczym zestawem jest Andy Flow posiadający 3 kolorowe nakładki. Tempo nebulizacji także zmienne w zależności od zastosowanej końcówki może ono wynosić od 0,33ml/min do 0,56ml/m. Urządzenie jest bardzo przyjazne dla dzieci pod względem generowanego hałasu, który jest niewielki wynosi zaledwie 54db. Wady to jedynie brak atrakcyjnego wyglądu dla dzieci oraz barak jakichkolwiek elementów dodatkowych. typu kolorowanki, naklejki, kredki. Jednak parametry urządzenia są bardzo wysokie.

Zalety:

 • rozmiar cząsteczek MMAD: 2,6 μm -4,4 μm
 • praca przerywana
 • generowany hałas na niskim poziomie 54db
 • gwarancja długa wynosząca 3 lata
 • mocny silnik
 • 3 tryby wielkości cząsteczek
Cena: 130 zł

W naszym rankingu wymieniliśmy jedne z najlepszych inhalatorów typowo dedykowanych dla najmłodszych użytkowników. Tutaj głównie pod uwagę wzięliśmy przyjazny dla dziecka wygląd ale także parametry. W rankingu wygrywa jeden z najlepszych inhalatorów dostępnych na naszym rynku Flaem 4neb, który przewyższa nad innymi 4 trybami regulacji cząsteczek. Pomimo tego, że nie jest to inhalator typowo przystosowany dla dzieci pod względem wizualnym i dodatkowych elementów w zestawie. Na drugim miejscu postawiliśmy na inhalator Medel Fmily Plus Elefante. Który przede wszystkim ma wiele udogodnień jakich mogą mu pozazdrościć nowsze i droższe modele. Jak np. nebulizator Medel Jet Plus aktywowany wdechem z podwójnym systemem zaworów, maseczki Medel Soft idealnie przylegające do twarzy, ograniczające stratę leków. Dodatkowo na uwagę zasługuje specjalistyczny system ściszania w czasie pracy. Jego atrakcyjność dla dziecka podnosi dedykowany zestaw z malowanką, kredkami oraz naklejką. Trzecie miejsce to znany od kilku lat Med 2000 CX aerokid solidnie wykonany z zestawem pozwalającym na regulowaną wielkość cząsteczek. W komplecie również otrzymamy kolorowe naklejki dla dzieci. Czwarte miejsce w naszym rankingu zajmuje MED2000 CX2 SPEEDYMED – Żółw. Jest to inhalator wykonany na kształt zabawki. Zielony żółwik bardziej przypomina zabawkę niż inhalator. Dlatego spełni oczekiwania najmłodszych użytkowników. Dziecko chętniej podda się procesowi inhalacji mając do wyboru inhalator zabawkę niż zwykły sprzęt. Dlatego na taki model powinni zdecydować się przede wszystkim rodzice dzieci, które nie są chętne do wykonywania różnych badań, przyjmowania leków podczas choroby są bardzo marudne i płaczliwe. Być może w tym przypadku inhalator zabawka zachęci malucha do terapii. Tutaj także w zestawie znajdziemy kolorowe naklejki.

Piąte miejsce u nas zajmuje Little Doctor LD212C to prosty w zastosowaniu inhalator dla dzieci z systemem do inhalowania z 3 nakładkami, pozwalającymi na zmienność wielkości cząsteczki. Tutaj w zestawie również znajdziemy kolorowe naklejki. Ostatnie miejsce ale to nie znaczy, że najgorsze w naszym rankingu zajmuje równie dobry inhalator jakim jest małpka NIMO zapewniający nam stałą pracę. Jest to podobnie jak żółwik typowo inhalator dedykowany dla dziecka. Kolorowa małpka ma na celu uprzyjemnić proces inhalacji dzieciom. Siódme miejsce zajmuje równie dobry inhalator jak poprzednie. Jednak ląduje w naszym rankingu na ostatnim miejscu tylko i wyłącznie z tego względu, że jako jeden z nielicznych nie posiada atrakcyjnych gadżetów dla dzieci w postaci malowanek czy naklejek. Wyglądem przypomina zwykły standardowy inhalator.

Nasz ranking obejmuje inhalatory dedykowane dla dzieci ale nie tylko. Ponieważ sprzęt inhalujący typowo przystosowany dla dzieci bardzo często poza kolorowym wyglądem nie ma żadnej różnicy niż klasyczny inhalator. Dlatego z takiego urządzenia mogą również korzystać osoby dorosłe w każdym wieku. Kolor czy kształt ma jedynie na celu zaznajomić dziecko z urządzeniem. W pewien sposób go z nim oswoić, dzięki temu dziecko chętniej poddaje się procesom inhalacji. A zazwyczaj większość rodziców wie, że przeprowadzenie pełnej inhalacji u dziecka jest bardzo trudne a czasami wręcz niemożliwe. Dlatego inhalatory przyjazne dzieciom, zabawki z dodatkowymi elementami mają na celu usprawnić ten proces. Jednak oprócz tego z urządzenia może korzystać cała rodzina a cichy inhalator to także doskonały pomysł dla osób w podeszłym wieku, które również są bardzo wrażliwe na hałas.

Mamy nadzieję, że nasz ranking przybliżył Państwu poszczególne zalety i wady urządzeń do prowadzenia inhalacji. Ale również pomoże wybrać inhalator z którego będą Państwo zadowoleni a przede wszystkim zadowolenie udzieli się dzieciom. Warto przed wyborem przeanalizować poszczególne modele, zaznajomić się z ich specyfiką techniczną, wziąć również pod uwagę udogodnienia dla dziecka a także wygląd.