Inhalacja to najprościej ujmując proces, który polega na wdychaniu różnych roztworów leczniczych lub ich aerozoli do dróg oddechowych w celu polepszenia oddychania, leczenia wielu infekcji i chorób. Do przeprowadzenia inhalacji wymagany jest sprzęt typu inhalatory lub nebulizatory. Definicji inhalacji można przytoczyć bardzo wiele, jednak nie ona będzie tematem naszych rozważań a inhalatory i ich rodzaje. W przypadku pojawienia się schorzeń i chorób układu oddechowego, bardzo często stajemy przed wyborem inhalatora. I wtedy pojawiają się problemy jaki inhalator wybrać? Jakie są w ogóle inhalatory, czy mogę w nim inhalować różne leki i preparaty lecznicze? Czym różnią się inhalatory tłokowe od ultradźwiękowych a czym od ciśnieniowych. Osoba, która nigdy wcześniej nie miała styczności z urządzeniem nie wie jakie urządzenie zakupić, wtedy siedzimy godzinami w Internecie i czytamy o inhalatorach, lekach, opiniach itp. Dlatego nasz dzisiejszy wpis skupimy na rodzajach inhalatorów jakie mamy na rynku i ich różnicach. Tak aby ułatwić Państwu wybór rodzaju inhalatora.

Rodzaje inhalatorów

Inhalatory tłokowe

Zaczniemy od inhalatorów tłokowych, ponieważ są to jedne z najpopularniejszych jakie obecnie możemy spotkać na polskim rynku i niedrogie. Inhalatory tłokowe występują również pod inną nazwą a mianowicie pneumatyczne, kompresorowe ale wciąż jest to ten sam sprzęt. Przeznaczone zostały do podaży precyzyjniejszej dawki leku niż inhalatory ultradźwiękowe. Są to inhalatory składające się elektrycznego kompresora – sprężarki i nebulizatora – pojemnik na lek. Ten rodzaj inhalatora jest bardzo często wybierany ze względu na możliwość rozpylania w nim wszystkich leków dostępnych do inhalacji dla przykładu mogą to być solanki, mgiełki, antybiotyki i inne leki dozwolone do zastosowania w inhalacji. W przypadku zastosowania inhalatorów tłokowych nie ma również ograniczeń jeżeli chodzi o wiek, można inhalować niemowlę, większe dzieci, również osoby dorosłe, a także osoby z mniejszą wydolnością oddechową. Dlatego mając taki sprzęt wystarczy mieć odpowiednie maski i z urządzenia może korzystać cała rodzina. Inhalatory tłokowe posiadają wiele opcji w tym również możliwość zmiany rozmiaru cząsteczek, prędkości w zależności od modelu. Jedyną wadą tego typu urządzenia może być większy hałas niż w przypadku inhalatorów ultradźwiękowych. Istniej również wiele urządzeń tego typu, których budowa i silnik są słabej jakości i bardzo szybko ulegają awarii, dlatego tutaj warto wybierać urządzenia z mocnym silnikiem i solidną obudową.

Inhalatory ultradźwiękowe

Inhalatory ultradźwiękowe to obok inhalatorów tłokowych równie popularne urządzenia do zakupienia na naszym rynku. Są również dobrymi inhalatorami, przede wszystkim ze względu na cichą pracę, dobrą jakość aerozolu i dużą skuteczność działania. Jednak wybierając tego typu urządzenia powinniśmy liczyć się z pewnymi ograniczeniami a mianowicie jeżeli chodzi o dzieci, urządzenia tego typu nie są przeznaczone dla malutkich dzieci poniżej roku. W tym przypadku nie możemy stosować pełnej gamy leków i substancji leczniczych do inhalowania. Ten rodzaj inhalatora nie nadaje się do zastosowania w nim steroidów, niektórych antybiotyków i zawiesin. Budowa tego typu inhalatora różni się od inhalatorów tłokowych, w ultradźwiękowych nie ma sprężarki, jest natomiast przetwornica pozwalająca na rozproszenie fal dźwiękowych na cząsteczki aerozolu, taka budowa zapewnia bardzo cichą pracę. W przypadku inhalatorów ultradźwiękowych uzyskujemy szybki poziom nebulizacji i możliwość regulacji prędkości nebulizacji. W niektórych modelach tego typu inhalatorów w przypadku stosowania niektórych leków temperatura może zmienić strukturę leku. Tutaj również warto wybierać urządzenia dobrej, warto przed zakupem przeczytać jaki rodzaj leków można stosować w urządzeniu.

Inhalatory proszkowe i ciśnieniowe 

Inhalator proszkowy to zazwyczaj inhalator przepisywany na receptę przez lekarza prowadzącego. Są to niewielkie inhalatory, które zawierają zazwyczaj suchą substancję proszkową, najczęściej w kapsułce uwalniającą się w czasie nebulizacji. Tutaj lek dostaje się do płuc w czasie wdechu. O zastosowaniu tego rodzaju inhalatora decyduje lekarz. Tutaj niezbędna jest koordynacja oddechu, dlatego inhalator nie nadaje się dla małych dzieci i osób w podeszłym wieku, które mają problemy z oddychaniem. Inhalatory ciśnieniowe z dozownikiem to inhalatory, które również zostają przepisane przez lekarza prowadzącego. Są to inhalatory składające się z pojemnika pod ciśnieniem, który zawiera substancję leczniczą i gaz, po naciśnięciu system uwalnia określoną dawkę leku. Tutaj podobnie jak w inhalatorach proszkowych chory może mieć problem z koordynacją wdechu z wziewem. Dlatego to tego rodzaju inhalatorów dedykowane są specjalne komory inhalacyjne – spejsery, które pozwalają na bezpieczne dawkowanie leku. I co najważniejsze, dzięki takiemu rozwiązaniu z inhalatora mogą korzystać dzieci, osoby z upośledzonym wdechem, czy starsze. Komory można zakupić osobno w większości aptek i sklepów medycznych. Dodatkową zaletą stosowania komory inhalacyjnej są mniejsze straty leku.

Inhalatory membranowe – siateczkowe typu Mesh

To bardzo wygodna opcja inhalatora, dzięki niewielkim rozmiarom, który możemy zmieścić w kieszeni czy torebce. Tutaj działanie opiera się na zasadzie drgań membrany, która wytwarza aerozol leczniczy. Inhalatory tego typu są bardzo wydajne i szybkie, dużo szybsze niż zwykłe inhalatory stacjonarne. Tutaj również są pewne ograniczenia jeżeli chodzi o zastosowanie leków. Wadą urządzenia może być wysoki koszt zakupu i wymiana membrany po pewnym czasie użytkowania. Niektóre modele w wyniku przegrzania mogą zmieniać postać leku, jednak na rynku jest coraz więcej tego typu urządzeń wyposażonych w specjalne systemy, które zapobiegają przegrzewaniu się membrany i pozostawiają lek w postaci niezmienionej. Niektóre dobrej jakości inhalatory posiadają opcję samoczyszczenia się membrany, dzięki temu unikniemy zapychania się, na to również warto zwrócić uwagę. Poza pewnymi ograniczeniami urządzenia tego typu są bardzo wygodne w codziennym życiu można zabrać je do pracy, na wycieczkę i stosować niemalże w każdych warunkach, bardzo dobre również dla dzieci.

Znamy już rodzaje inhalatorów jakie dostępne są na rynku. Jednak na co jeszcze należy zwrócić uwagę przy zakupie urządzenia inhalującego?Tutaj przede wszystkim należy brać pod uwagę do czego i na jaki rodzaj schorzenia chcemy zastosować inhalator. Istotnym parametrem w tym przypadku będzie wielkość cząsteczek jakie generuje urządzenie. Należy przy tym pamiętać, że mniejsze cząsteczki lepiej docierają do dróg oddechowych. Duże z kolei o wielkości około 8 mikronów nie dotrą w głąb układu oddechowego, lepiej penetrują jamę nosową czy gardło. W przypadku skutecznej nebulizacji dróg oddechowych zaleca się aby wielkość cząsteczek wynosiła od 1 do 5 mikronów. Istotnym parametrem jest również prędkość nebulizacji i jej wydajność. Warto wybierać urządzenia z możliwością dostosowania prędkości, wtedy możemy indywidualnie dobrać wielkość cząsteczek do choroby. Bardzo ważne przy zakupie inhalatora jest także tryb pracy i tutaj możemy wyróżnić ciągły lub przerywany. To również warto wziąć pod uwagę w zależności jak długo mają trwać nasze inhalacje. Niewątpliwie dla niektórych osób znaczenie ma poziom natężenia hałasu. Dla dzieci najlepszym wyborem będzie inhalator, który wytwarza hałas na poziomie 50-55 dB, również dla osób starszych. Ponieważ hałas może powodować dyskomfort u osób w podeszłym wieku, a u małych dzieci bardzo często wywołuje lęk. Jeżeli mowa o dzieciach to specjalnie dla nich powstały kolorowe urządzenia inhalujące, niekiedy posiadające fantazyjne kształty jak np. inhalator żółwik.


Inhalator dla dziecka

Podsumowując cały temat mamy nadzieję, iż chociaż w małym stopniu przybliżyliśmy Państwu różnicę pomiędzy rodzajami inhalatorów, które dostępne są na naszym rynku, dzięki temu będą Państwo mogli dopasować odpowiedni dla siebie czy dziecka rodzaj inhalatora. Obok tego jak już wspomnieliśmy istotne są parametry, którymi należy się kierować przy zakupie.