Irygacja to pojęcie, które dotyczy przepłukiwania różnych jam ciała w celu oczyszczenia. Do irygacji można stosować różnego rodzaju roztwory lecznicze czy ziołowe i inne zalecane przez lekarzy. Możemy wyróżnić różnego rodzaju irygatory np. irygator do jamy ustnej, irygator do pochwy, czy irygator do nosa. To właśnie irygator do nosa będzie naszym dzisiejszym tematem. Postaramy się przybliżyć Państwu podstawowe informacje dotyczące irygatorów i irygacji nosa, wykorzystując inhalatory tłokowe.

Czym jest irygacja nosa?

Irygacja jak już wspomniano wyżej to oczyszczanie w przypadku nosa jamy nosowej. Najczęściej irygacje nosa zaleca się osobom, które mają bardzo często infekcje dróg oddechowych, katar, uczucie zatkanego nosa czy zapalenie zatok. Uciążliwy katar nie pozwala nam bardzo często normalnie funkcjonować pojawia się zazwyczaj przy przeziębieniu również przy zapaleniu zatok. Katar może mieć różne podłoże w zależności od tego co go wywołuje bakterie, wirusy czy alergeny. Najczęściej katar wywoływany jest przez wirusy nieco rzadziej przez bakterie czy alergeny. Katar jest pierwszym objawem, który towarzyszy obniżonej odporności organizmu. Alergenów, które mogą wywołać katar jest bardzo wiele najczęściej spotykanymi są pyłki roślinne, grzyby, sierść zwierząt, odchody zwierzęce czy roztocza itp.

Rodzaje kataru

Katar infekcyjny jest to najczęstszy rodzaj kataru, który jest związany bakteriami i wirusami towarzyszyć mu może przeziębienie. Ten rodzaj kataru może wystąpić o każdej porze roku najczęściej jednak pojawia się na przełomie wiosny, jesieni i zimy. W zależności od czynnika katar może mieć różną postać od wodnistej wydzieliny po zielonkawą czy ropną, która wymaga interwencji specjalisty. Bardzo często w przypadku wydzieliny zielonkawej czy żółtawej wystąpić może stan podgorączkowy, bóle zatok czołowych lub szczękowych. Zapalenie zatok najczęściej wywołane jest przez wirusy i bakterie. Bardzo często towarzyszy mu ból głowy, uczucie rozbicia i zatkany nos uniemożliwiający nam prawidłowe oddychanie.

Katar powodowany alergenami występuje najczęściej u osób, które mają alergię na dany rodzaj alergenu a takim mogą być pyłki roślin, grzybów, najczęściej mają miejsce w okresie pylenia czyli na przełomie maja i czerwca. Alergenami mogą być również inne czynniki jak np. roztocza kurzu czy sierść zwierząt najczęściej psów, kotów, pióra ptaków itp. Aby ograniczyć występowanie kataru w tym przypadku należy ograniczyć kontakt z potencjalnym alergenem. W takim przypadku katar ma najczęściej wodnistą postać towarzyszyć może mu łzawienie oczu, opuchnięcie duszność. Można powiedzieć, że katar katarowi jest nierówny jedne infekcje będą przebiegały w sposób bardzo łagodny inne będą miały cięższą postać i mogą wymagać interwencji lekarza. Jednak zawsze można dodatkowo wspomagać się domowymi sposobami jak np. zastosowanie irygatorów do nosa.

Irygatory do nosa to akcesoria do inhalacji, które mają na celu oczyszczenie jamy nosowej aby pozwolić nam na opróżnienie wydzielin i zapewnić swobodne oddychanie. Irygator to najczęściej niewielki aparat z specjalnym pojemnikiem na płyn do irygacji mający specjalną końcówkę irygującą dedykowaną do nosa. Zazwyczaj irygatory kształtem przypominają butelki z dzióbkiem, niekiedy dzbanki. Przeważnie do kompletu mamy dołączone różne końcówki tak aby z irygacji mogli korzystać inni domownicy w tym dzieci. Irygatory z pomocą opiekuna mogą być stosowane już u kilkulatków.

Jak używać irygatora do nosa?

Bardzo wiele osób ma obawy przed stosowaniem irygatorów do płukania nosa, jednak jest to nieskomplikowana czynność i wygodne rozwiązanie w pozbyciu się wydzielin.

  • Aby przystąpić do irygacji należy wybrać odpowiednią końcówkę do nosa w zależności czy irygacji ma być poddane dziecko czy osoba dorosła. Dla dzieci dedykowane są małe końcówki dla osób dorosłych większe, takie końcówki najczęściej znajdziemy w zestawie wraz z irygatorem. Jeżeli takich nie ma można je dokupić osobno. Zazwyczaj wąskie końcówki przeznaczone są do wydzielin o wodnistej strukturze, z kolei szersze odpowiednie będą do wydzielin gęściejszych np. przy zapaleniu zatok.
  • Jeżeli wybraliśmy odpowiednią końcówkę to pora na dobranie odpowiedniego preparatu do irygacji. Tutaj mamy dowolność jeżeli chodzi o użycie. Może to być zwykła sól fizjologiczna najczęściej zalecana lub roztwór z soli niejodowanej z letnią wodą bardzo często wykorzystywany w warunkach domowych. Można również zakupić gotowe roztwory wodne i mieszanki w aptekach, które zostały przeznaczone do oczyszczania jam nosowych. Warto w kwestii wyboru preparatu skonsultować go z lekarzem specjalistą lub farmaceutą zwłaszcza w przypadku irygacji małych dzieci.
  • A więc wybór końcówki i preparatu mamy już za sobą w takim razie możemy przejść do czynności irygujących. Najlepiej irygację nosa wykonać w łazience nad umywalką. Do butelki nalewamy roztwór zaleca się określoną ilość, która dla dorosłych powinna wynosić około 240 ml, z kolei u dzieci około 120 ml.
  • Płyn aplikujemy po kolei do jednej dziurki nosa mając otwarte usta pozwalając przepłynąć mu do drugiej dziurki. Po wydmuchaniu nosa zmieniamy stronę. Ważne aby w trakcie wykonywania irygacji oddychać przez usta, płyn który przedostaje się do jamy ustnej powinniśmy wypluć. Uwaga aby nie stosować irygacji kiedy mamy niedrożność obu dziurek w nosie.
  • Po czynności irygacji butelkę i końcówki należy dokładnie umyć i osuszyć. Zaleca się aby każdy domownik miał swoją butelkę do irygacji i własne końcówki, dopuszcza się jedynie możliwość korzystania z jednej butelki przez kilka osób. Jednak tutaj należy zachować wysoką higienę myjąc i dezynfekując sprzęt odpowiednią metodą najlepiej z użyciem gorącej wody lub innej zalecanej od producenta.

Poprawnie wykonana irygacja pozwoli nam na drożność jamy nosowej, swobodniejsze oddychanie oraz nawilżenie jamy nosowej. Pozwala wyeliminować bakterie, wirusy, pyłki oraz inne czynniki drażniące również zmniejsza obrzęk błon śluzowych. Warto pamiętać aby oczyszczanie nosa przy pomocy irygatorów wykonywać prawidłowo z zachowaniem odpowiedniej higieny, tylko wtedy będzie bezpieczna i nie wystąpią niepożądane reakcje.