Irygator do nosa i zatok to rodzaj  niedużej buteleczki przeznaczony do oczyszczania jamy nosowej i zatok z wydzieliny i zalegań. Zatkany nos to problem, z którym nie raz na pewno zmierzył się każdy z nas. Najczęściej w czasie przeziębienia mamy zatkany nos, przy zapaleniu zatok co jest bardzo uciążliwe i przeszkadza w codziennym funkcjonowaniu. Przyczyną zatkanego nosa mogą być również alergie powodowane wieloma alergenami jak roztocza kurzu, pyłki roślin, grzybów, sierść zwierząt, pierza ptaków czy zanieczyszczenia powietrza. Dlatego w nieżytach nosa przy zatkanych zatokach szybką ulgę na dłużej może nam przynieść zastosowanie irygatora. Irygator można a nawet powinno stosować się zapobiegawczo w celu oczyszczania jamy nosowej aby zapobiec rozwojowi infekcji. Irygacje nosa są bardzo pomocne również dla osób przebywających w suchych pomieszczeniach, klimatyzowanych co sprzyja przesuszaniu śluzówki nosa powodując jego podrażnienia i stany zapalne. Jednak bardzo wiele osób ma duży problem z zastosowaniem irygatora, ponieważ nie do końca wiedzą jak go używać, czy jest bezpieczny, czy nie zrobimy sobie albo dziecku krzywdy? Ponieważ dzieci również mogą mieć wykonywane irygacje nosa.

Dlatego w dzisiejszym wpisie chcielibyśmy odpowiedzieć na najczęściej zadawane pytania związane z irygatorem i rozwiać Państwa wątpliwości co do jego zastosowania. Irygator jest jak najbardziej bezpieczny pod warunkiem, że jest odpowiednio użytkowany i nie mamy żadnych przeciwwskazań jeżeli chodzi o wykonywanie irygacji. Oczywiście jeżeli stosujemy irygatory medyczne specjalnie przystosowane do płukania jamy nosowej a nie zwykłe butelki czy coś innego. Irygator medyczny mogą również Państwo zakupić w naszym sklepie. Do płukania musimy zastosować odpowiedni płyn, tutaj najbezpieczniej jest zakupić takowy w aptece czy medycznym sklepie. Najczęściej do płukania jamy nosowej stosowana jest sól fizjologiczna do inhalacji lub inne preparaty medyczne, które zostały przeznaczone do płukania nosa i zatok. Wiele osób stosuje domowe mieszanki z zwykłej soli kuchennej. Jednak nie polecamy takiego rozwiązania gdyż nieodpowiednio dobrane proporcje mogą spowodować bardzo duże podrażnienie jamy nosowej i wywołać stany zapalne. Najlepszym i bezpiecznym rozwiązaniem jest zakup gotowych sterylnych preparatów medycznych.

Tani irygator do płukania nosa i zatok

Jak używać irygatora aby bezpiecznie płukać nos?

Jeżeli nie mamy żadnych przeciwwskazań do wykonywania irygacji. To możemy ją stosować prewencyjnie raz na czas oczyszczając jamę nosową aby zapobiegać stanom zapalnym. Albo już przy występującym zatkanym nosie. Ale uwaga pamiętajmy aby nie płukać nosa kiedy mamy zatkane dwa kanały nosowe. Przed przystąpieniem do płukania nosa bardzo ważne jest zachowanie odpowiedniej higieny. A mianowicie irygator powinien być czysty i zdezynfekowany podobnie jak jego końcówki. Zleca się mycie irygatora pod bieżącą wodą i wyparzanie końcówek. Kiedy mamy już gotowy osprzęt i roztwór. To najlepiej udać się do łazienki czy innego pomieszczenia z umywalką, czy wanną i możemy przystąpić do czynności irygujących.

Opakowanie soli do inhalacji 100 szt.

Przed irygacją powinniśmy wydmuchać nos. Najlepiej jest stanąć nad umywalką pochylić się do przodu, najwygodniej tak aby jedna strona głowy była zwrócona ku dołowi. Czyli najprościej pochylić np. prawą stronę głowy do ucha a lewa zostaje zwrócona ku górze ułatwi to spływanie wydzieliny. Butelkę z płynem kierujemy w stronę lewej dziurki nosa i delikatnie wlewamy płyn tak aby spływał on drugą dziurką. Podczas płukania płyn może przedostać się do ust w takim przypadku należy go wypluć nigdy nie połykać. Jeżeli przepłukaliśmy jedną stronę to tak samo należy przepłukać drugą. Po czynnościach irygujących pochylmy się i wydmuchajmy jeszcze raz nos. Całe oprzyrządowanie należy dokładnie oczyścić, po czym wypłukać i zdezynfekować. Pamiętajmy, że każdy domownik powinien mieć swój irygator i dedykowane do niego końcówki, ponieważ tylko wtedy można zachować pewną higienę i zapobiec zakażeniom. Przed płukaniem dokładnie wydmuchajmy nos. Zabieg najlepiej wykonać nad wanną lub umywalką, z głową lekko pochyloną do przodu. Butelkę do irygacji wypełnioną płynem przykładamy do jednego otworu nosowego i lekko naciskamy, aby roztwór wydostał się drugim nozdrzem. Taką irygację możemy wykonać samodzielnie, może nam ktoś pomóc, w przypadku dzieci konieczna jest pomoc rodzica lub opiekuna.

Inhalator rodzinny z irygatorem do nosa i zatok

Przeciwwskazania do zastosowania irygacji:

  • nawracające krwawienia z nosa
  • uszkodzona śluzówka nosa
  • zapalenia ucha
  • operacje jamy nosowej lub zatok
  • problemy z równowagą

Podsumowując irygator do nosa jest bardzo prosty do zastosowania dla każdego z nas. Co istotne jest to niedrogi przyrząd, nie wymagający specjalistycznej wiedzy. A korzyści z wykonywania irygacji jest bardzo wiele. Od ulgi w oddychaniu do zmniejszenia częstotliwości stanów zapalnych. Tak więc chyba nie trzeba Państwa przekonywać do zakupu tego rodzaju produkt medycznego większość zalet sama przemawia za jego posiadaniem.