Inhalator to urządzenie jak sama nazwa wskazuje przeznaczone do wykonywania inhalacji. Inhalacje najczęściej wykonujemy przy infekcjach górnych dróg oddechowych, w astmie o różnorodnym podłożu, przy chorobach alergicznych, w infekcjach płuc i oskrzeli i innych wskazaniach. Istnieją różnego rodzaju inhalatory od tłokowych, po ultradźwiękowe, mniejszych i większych rozmiarów. Popularność zyskuje w ostatnim czasie inhalator ze zmienną cząsteczką. Inhalatory jak każdy sprzęt typu odkurzacz, ekspres do kawy czy nawet samochód wymagają odpowiedniego dbania i z czasem wymiany niektórych komponentów jak np. filtry. Również dbania w zakresie czystości i higieniczności, aby mogły służyć dłużej nam i naszej rodzinie.

Jakie akcesoria poddawać czyszczeniu i dezynfekcji?

Inhalatory stosowane w prawidłowy sposób przy przestrzeganiu zaleceń od producenta są w pełni bezpiecznymi urządzeniami medycznymi. Jednak stosowanie akcesoriów doustnych typu maseczki, ustniki, przewody może nieść za sobą ryzyko występowania podrażnień czy zakażeń jamy ustnej w przypadku nieprzestrzegania odpowiedniej higieny. Ponieważ bardzo często w procesie inhalacji, nebulizacji nie zawsze cała zawartość leku jest w stanie trafić do układu oddechowego. Niekiedy osadza się na elementach inhalatora i wraz z zanieczyszczeniami, brudem z powietrza może wywołać różnego rodzaju infekcje. A więc bardzo ważne w każdym przypadku inhalacji u siebie czy dziecka jest zachowanie wysokiego poziomu higieny. Który wiąże się z myciem i odkażaniem akcesoriów po każdym zastosowaniu. Pozwoli to uniknąć występowaniu podrażnień, owrzodzeń czy zakażeń jamy ustnej. Szczególne zachowanie higieny na wysokim poziomie dotyczy osób z poważniejszymi chorobami jak ciężka postać astmy czy np. mukowiscydoza, gdzie oprócz mycia zaleca się dezynfekcję akcesoriów poprzez gotowanie w gorącej wodzie. Oczywiście w instrukcji zastosowania należy sprawdzić czy producent zaleca tego typu praktyki, ponieważ niektóre komponenty mogą być bardzo delikatne i mogą się uszkodzić.

Kiedy wymieniać filtry?

Filtry do inhalatorów mają za zadanie spełniać funkcję ochronną, chroniąc przed wnikaniem drobnoustrojów, bakterii, wirusów do naszego układu oddechowego. Jest to bardzo malutki asortyment, o którym wiele osób zapomina, że trzeba go systematycznie wymieniać. W innym przypadku nie będzie spełniał on swojej funkcji ochronnej a inhalacja zamiast nam pomóc może zaszkodzić. I tutaj pada pytanie, kiedy najlepiej wymienić taki filtr? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ wiele zależy od sprzętu i rodzaju inhalatora. Zazwyczaj prawidłowy sposób dbania o urządzenie w tym wymiana filtrów jest wyraźnie określona przez producenta w instrukcji obsługi, dlatego też należy się z nią zapoznać po zakupieniu sprzętu. W większości urządzeń inhalujących producenci zalecają wymianę filtra po upływie pół roku, lub też zmianie koloru filtra. To również może zależeć od częstotliwości użytkowania sprzętu i ilości jego wypracowanych godzin roboczych.

Jakie metody stosować aby wyczyścić i zdezynfekować akcesoria stosowane w inhalacji?

Metod za pomocą, których możemy dokładnie wymyć i zdezynfekować sprzęt jest wiele. Jednak wszystko będzie zależeć od tego jaki sprzęt posiadamy i jaką metodę zaleca producent. W większości urządzeń na pewno znajdziemy odpowiednie zalecenia jeżeli chodzi o prawidłową konserwację sprzętu. My skupiliśmy się na kilku metodach, które są jednymi z częściej zalecanych przy myciu i dezynfekcji sprzętu do inhalacji w warunkach domowych.

Metoda za pomocą wrzątku

Jest to jedna z najczęściej stosowanych metod domowych jeżeli chodzi o używanie komponentów do inhalacji ale nie tylko, mogą to być butelki do mleka dla dzieci, smoczki itp. Polega to między innymi umieszczeniu asortymentu w wrzątku i gotowaniu przez około od 5 do 15 minut, po czym wyciągnięciu i dokładnym osuszeniu komponentów. Taki rodzaj dezynfekcji może być wykonywany w przypadku mocnych tworzyw z jakich powstały elementy, ponieważ wysoka temperatura może prowadzić do niszczenia. Dlatego ważne jest zapoznanie się z instrukcją czy sprzęt, który mamy nadaje się do tego typu czynności.

Wyparzanie z użyciem domowych sterylizatorów

Jest to bez wątpienia jedna z wygodniejszych metod i mniej wymagających, ponieważ sprzęt w tym wypadku należy umieścić w urządzeniu, włączyć i poczekać chwilę, po czym osuszyć i użytkować dalej. Elektryczne wypażarki działają na zasadzie wytwarzania pary wodnej, która eliminuje bakterie i inne jednostki chorobotwórcze. Najczęściej do tego rodzaju urządzeń zaleca się stosowanie wody destylowanej albo demineralizowanej, ponieważ zwykła woda zazwyczaj jest twarda i może uszkodzić komponenty. Tutaj również należy zapoznać się z instrukcja obsługi, ponieważ wysoka temperatura może, źle działać na bardzo wrażliwy asortyment.

Dezynfekcja w zmywarce

Dezynfekcja również może odbywać się w zmywarce w wysokiej temperaturze zazwyczaj zalecana temperatura w tego typu dezynfekcji wynosi przykładowo 70°C przez 30 minut. Tutaj także przed zastosowaniem należy przeczytać instrukcję czy taki sprzęt może być poddany dezynfekcji w ten sposób.

Metod dezynfekcji istnieje o wiele więcej chociażby nawet z użyciem mikrofalówki czy specjalnych płynów do dezynfekcji jednak te wymienione powyżej są najpowszechniejsze i najpopularniejsze dla użytkowników domowych. Jednak zawsze należy czytać instrukcję obsługi aby nie uszkodzić sprzętu działaniem zbyt wysokiej temperatury i stosować sposób dezynfekcji zalecany przez producenta. Warto dbać od samego początku o urządzenie i jego komponenty, ponieważ wtedy możemy dłużej cieszyć się sprawnością sprzętów. Bardzo istotna jest również higiena, o której wspomniano wyżej, dzięki temu zapobiegniemy wielu infekcjom układu oddechowego.