Na schorzenia i choroby układu oddechowego zapadają osoby dorosłe ale także dzieci. Jednostek chorobowych związanych z układem oddechowym jest bardzo wiele. Najczęstsze z nich to nieżyty nosa, gardła, astma, zapalenie zatok, płuc, krtani, tchawicy, Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc, itp. Niektóre mogą mieć przebieg łagodny ale są również ostrzejsze, które wymagają specjalistycznego leczenia. W zależności od choroby lekarz przepisuje pacjentowi odpowiednie leki. Mogą to być inhalacje, wziewy podawane za pomocą inhalatorów/nebulizatorów tłokowych – pneumatycznych, ultradźwiękowych, membranowych, proszkowych czy ciśnieniowych. I to w dzisiejszym wpisie skupimy się właśnie na inhalatorach ciśnieniowych.
Każdy rodzaj inhalatora ma zarówno wady jak i zalety. Np. inhalatory tłokowe są bardzo wydajne i można w nich stosować zazwyczaj ogólnie dostępne leki do inhalacji, jednak wadą może być większy hałas niż w ultradźwiękowych. Ultradźwiękowe mają ograniczenia jeżeli chodzi o zastosowanie niektórych leków ale są ciche. Z kolei membranowe są bardzo wygodne i skuteczne jednak tutaj problem często pojawia się z zatkaniem membran i konieczności jej wymiany co niestety wiąże się z dodatkowymi kosztami.
Tuba z maską Aerochamber od 1 do 5 roku życia
Inhalatory ciśnieniowe z dozownikiem również bywają nazywane inhalatorami fajkowymi. Złożone są z specjalistycznego pojemnika pod ciśnienie, w którym znajduje się substancja lecznicza a także gaz zazwyczaj HFA- tetrafluoroetan, również mogą to być związki freonowe – CFW, co zdarza się znacznie rzadziej. Ten niewielki inhalator posiada również ustnik z mechanizmem pozwalającym na uwolnienie odpowiedniej dawki leku po jego naciśnięciu. Inhalator sam w sobie wydaje się być łatwy w obsłudze jeżeli chodzi o sam mechanizm.
Jednak problem i trudność dla wielu osób pojawia się w momencie wdechu. To jest jest największą wadą takiego urządzenia, ponieważ wymaga dużej koncentracji oraz koordynacji wdechu. Z koordynacją wdechu mają bardzo często problem osoby dorosłe zwłaszcza w podeszłym wieku a co dopiero dzieci szczególnie te najmłodsze. Przy stosowaniu takiego inhalatora przez dziecko lek nie jest w całości dostarczany do dróg oddechowych przez co występują jego straty a terapia jest mniej efektywna. Dodatkowo pozostałości osadzające się w jamie ustnej powodują nieprzyjemny posmak zniechęcający do dalszej terapii. Pozostały w jamie ustnej proszek przyczynia się do podrażnień, może powodować chrypkę, pleśniawki jak i również grzybice zwłaszcza u dzieci o zmniejszonej odporności. Dlatego do ciśnieniomierzy ciśnieniowych zaprojektowano specjalistyczne komory inhalacyjne.
Komory inhalacyjne z maską Aerochamber dla dzieci w każdym wieku
- niemowlęta 0-18 – pomarańczowa
- dzieci od 1 do 5 roku – żółta
- młodzież – dzieci starszych niż 5 lat – fioletowa
Tuby do inhalowania z ustnikiem Aerochamber przeznaczone dla dzieci w wieku
- dzieci od 5 roku życia – zielona
- młodzież i dorośli – niebieska
Tuba z ustnikiem dla dzieci od 5 roku życia
Komory do inhalowania
Komory inhalacyjne często można spotkać pod inną nazwą jak np. tuby do inhalacji – spejsery. Jest to asortyment pomocniczy pozwalający na skuteczniejszą terapię dróg oddechowych. Tuby nożna podzielić na komory z ustnikiem oraz z maseczką. Tuby z maseczką posiadają jak sama nazwa wskazuje maskę, którą zakłada się na twarz jak w przypadku maseczek do inhalatorów. Maska z tubą bardzo dobrze przylega do twarzy. Komory z maseczką można stosować nawet dla malutkich dzieci dopiero co urodzonych. Z kolei komory z ustnikiem dedykowane są dla większych dzieci od 5 roku życia. Komory z maseczkami łatwiej jest też nałożyć na twarz malutkim dzieciom niż ustnik. Ponieważ ustnik trzeba włożyć do ust co nie każde dziecko a zwłaszcza niemowlak jest w stanie zrobić. Komory w większości wyposażone są w specjalistyczne systemy zastawkowe które ułatwiają wzięcie wdechu. A co za tym idzie podanie całości leku do dróg oddechowych bez osadzania się w jamie ustnej. Czyli zmniejszanie dyskomfortu związanego z nieprzyjemnym posmakiem w ustach. Komora jest bardzo łatwa w zastosowaniu nie wymaga specjalistycznych umiejętności. Tubę wystarczy podpiąć do inhalatora ciśnieniowego i nałożyć maseczkę na twarz lub jeżeli mamy tubę z ustnikiem włożyć go do ust i przystąpić do inhalacji.
Tuby inhalacyjne mogą być różne pod względem budowy wyróżnić możemy tuby zastawkowe komory powietrzne, komory inhalacyjne mające odwrotny przepływ oraz komory dwu zastawkowe. Dwu zastawkowe tuby uważane są za jedne z lepszych obecnie dostępnych na rynku i najskuteczniejsze jeżeli chodzi o terapię wziewną. Dlatego najchętniej wybierane dla dzieci oraz osób dorosłych.
Popularnymi rodzajami tub inhalacyjnych są znane większości komory Aerochamber oraz komory Rossmax. Pamiętajmy aby wybierać tylko i wyłącznie sprawdzony asortyment, który jest certyfikowanym wyrobem medycznym. Tylko wtedy mamy pewność, że jest to bezpieczny i sprawdzony produkt. Przed każdym zastosowaniem należy dokładnie zapoznać się z instrukcją zastosowania.