Inhalatory to urządzenia medyczne, które głównie służą do prowadzenia terapii wziewnej z zastosowaniem zróżnicowanych preparatów. Takiego rodzaju środki może wpisać lekarz na receptę lub możemy je zakupić je w medycznych sklepach oraz aptekach. Do wykonywania terapii możemy wybrać zróżnicowany sprzęt pod względem wyglądu, parametrów, możliwości zastosowania leków. I tutaj warto co nieco poczytać o urządzeniach aby zaznajomić się pokrótce czym są inhalatory jakie mamy rodzaje oraz jakie parametry będą najodpowiedniejsze. My w kilku słowach podpowiemy kilka istotnych informacji pozwalających Państwu rzucić światło na temat urządzeń do inhalacji/ nebulizacji, dodatkowo wybraliśmy sprzęt nie przekraczający kwoty 160 zł. Jest to kwota niewygórowana jeżeli chodzi sprzęt do inhalacji w tej cenie można już naprawdę zakupić dobrej jakości inhalator.

Co brać pod uwagę przy zakupie inhalatora

 • typ inhalatora: tłokowy, ultradźwiękowy, membranowo – siateczkowe
 • wielkość generowanej cząsteczki
 • czas inhalacji
 • poziom natężenia hałasu
 • jaki rodzaj stacjonarny czy przenośny, kieszonkowy
 • łatwość obsługi
 • komplet dodatkowych elementów

Inhalatory to urządzenia jak wspomnieliśmy nieco wyżej do przeprowadzania terapii oddechowej. Urządzeń inhalujących mamy kilka rodzajów a mianowicie inhalatory tłokowe, czyli tzw. kompresorowe, inhalatory ultradźwiękowe oraz ciśnieniowe. Jaki zatem rodzaj wybrać i czym się kierować. Inhalatory tłokowe są urządzeniami, w których możemy praktycznie stosować każdy rodzaj leku bardziej płynny lub mniej oraz o oleistej strukturze chyba, ze producent nie zaleca i wspomniał o tym w instrukcji obsługi. Ultradźwiękowe to również dobre i wygodne a przede wszystkim ciche inhalatory jednak mają ograniczenia właśnie co do zastosowania niektórych leków zwłaszcza tych oleistych, bardzo gęstych. Inhalatory membranowe – siateczkowe te są jednymi z wygodniejszych, ponieważ mają niewielki rozmiar jednak tutaj podobnie jak w ultradźwiękowych nie można używać niektórych substancji leczniczych. Inhalatory ciśnieniowe proszkowe to niewielkie urządzenia, które przepisywane są na receptę mają określoną dawkę leku już w środku. W tych modelach pomocniczo zaleca się zastosowanie komory inhalacyjnej – tuby do inhalowania. A więc już wiemy jakie mamy rodzaje inhalatorów i za jakim modelem się rozglądać.

Oprócz tego przy zakupie urządzenia weźmy pod uwagę nasze schorzenia. Jeżeli mamy jakieś konkretne choroby i wiemy, że tylko przy nich będziemy stosować inhalator to zastanówmy się jakiej wielkości generowane cząsteczki poprzez urządzenie będą dla nas najlepsze czyli zapewnią najlepszą wchłanialność.

Dla przypomnienia podajemy orientacyjną wielkość cząsteczki i jej wchłanialność w poszczególnych odcinkach układu oddechowego:

 • wielkość cząsteczki MMAD: 8 μm – górne drogi oddechowe jak nos, gardło n. w nieżytach nosa, gardła
 • wielkość cząsteczki MMAD: 5 – 8 μm – tchawica, duże oskrzela np. zapalenie tchawicy, oskrzeli
 • wielkość cząsteczki MMAD: 2 – 5 μm – oskrzela i oskrzeliki np. zapalenie oskrzeli, astma, rozstrzenie oskrzeli
 • wielkość cząsteczki MMAD: 0,5 – 3 μm – pęcherzyki płucne np. choroby płuc m.in. Przewlekła obturacyjna choroba płuc, mukowiscydoza

Oczywiście chorób dotyczących układu oddechowego jest mnóstwo tutaj wymieniliśmy jedynie kilka i orientacyjną wielkość cząsteczki, która najlepiej się wchłania a tym samym zapewnia skuteczniejszą inhalację . Więc jak najbardziej przy wyborze inhalatora weźmy taki parametr pod uwagę. I tutaj inhalatory można podzielić na te mające stałą cząsteczkę oraz te mające możliwość regulacji wielkości cząsteczki. Jeżeli inhalator potrzebujemy dla jednej osoby na konkretne schorzenie to dobierzmy taki aby wielkość cząsteczki była odpowiednia do choroby i taj może to być nawet inhalator ze stałą wielkością. Z kolei jeżeli chcemy inhalację przeprowadzać dla kilku osób np. w rodzinie to warto wybrać inhalator z regulowaną wielkością cząsteczki. Ponieważ taka możliwość pozwala nam uzyskanie różnych zróżnicowanej cząsteczki, dzięki temu możemy inhalować poszczególne odcinki dróg oddechowych.

Czas inhalacji – jest to kolejny ważny parametr, który powinniśmy wziąć pod uwagę przy zakupie inhalatora. Zarówno wybierając inhalator dla dzieci ale także osób dorosłych. Czas inhalowania ma głównie znaczenie jeżeli chodzi o terapię u dzieci a zwłaszcza tych najmłodszych. Tutaj zazwyczaj inhalacja u dzieci nie powinna trwać długo, inhalacja w krótszym czasie zapewnia nam lepszą wchłanialność niż ta prowadzona dłużej. Czas inhalacji w urządzeniach inhalujących podawany jest w milimetrach na sekundę i zazwyczaj możemy go spotkać pod taką nazwą jak szybkość nebulizacji. Zalecany czas inhalacji to od 5 do 10 minut niekiedy 15 min.

Poziom natężenia hałasu – poziom natężenia hałasu to kolejny istotny parametr, szczególnie kiedy inhalacji poddajemy małe dzieci. Dzieci zazwyczaj boją się urządzeń, które bardzo hałasują. Są niespokojne, płaczliwe bardzo często nie chcą poddać się procesowi inhalacji. Dlatego im mniejszy poziom natężenia hałasu tym lepiej zwłaszcza dla malucha. Również natężenie hałasu może mieć wpływ na osoby w podeszłym wieku, głośny dźwięk bywa bardzo irytujący. Najlepiej szukać inhalatorów w przedziale dźwiękowym od 50 do 56 db, są najbardziej komfortowe.

Łatwość obsługi – jest to istotne dla osób, które nie lubą skomplikowanego sprzętu. Zwłaszcza seniorzy osoby starsze mogą mieć problem z użytkowaniem nowoczesnych sprzętów. Inhalator powinien być łatwy w obsłudze tak aby każdy w szybki sposób mógł wykonać inhalację w domu czy poza nim.

Rodzaj inhalatora – tutaj mamy na myśli inhalatory stacjonarne czyli te do zastosowania w domu. Ale mogą być również inhalatory przenośne np. takie które umożliwiają nam prowadzenie terapii poza domem czy np. w samochodzie możemy takie urządzenie podłączyć do ładowarki samochodowej. Również mamy tutaj na myśli inhalatory kieszonkowe, które pozwalają nam na prowadzenie inhalacji w każdym miejscu w domu, pracy, pociągu itp. a ich rozmiar jest niewielki i pozwala nam zmieścić taki sprzęt do przysłowiowej kieszeni.

Komplet akcesoriów – zestaw dołączonych do inhalatora elementów. Zazwyczaj w komplecie mamy maseczki, ustnik, przewód niekiedy również filtry czy etui. Tutaj zawsze sprawdźmy co jest w komplecie oraz jakiej jakości są elementy dodatkowe. Dzisiejsze nowoczesne urządzenia posiadają w składzie specjalistyczne maseczki ograniczające straty leku, lepiej przylegające do twarzy. Warto zwrócić na to uwagę zwłaszcza przy inhalacji dla dzieci.

Wymienione przez nas parametry i elementy są jednymi z najczęściej branymi pod uwagę przy zakupie inhalatora. Można tutaj również wziąć pod uwagę frakcję respirabilną chociaż ta ma duży związek z regulacją cząsteczki i też może być zmienna. Także czas pracy niekiedy ma znaczenie istnieją inhalatory zapewniające tryb pracy ciągłej i te po których trzeba zrobić przerwę po kilkudziesięciu minutach. Ciągły czas pracy przydaje się kiedy z urządzenia korzysta więcej niż jedna osoba i chcemy proces inhalacji wykonywać jeden po drugim. Z kolei przerywany czas pracy bardziej sprawdzi się dla jednego użytkownika.

1 Miejsce – Novama Familino
W naszym rankingu pierwsze miejsce zdobywa jeden z lepszych inhalatorów jakim jest Novama Familino. Jest to inhalator, który kupimy już za około 130 zł czasami można go nabyć taniej, warto śledzić promocje, które również pojawiają się u nas co jakiś czas. Inhalator ma bardzo dobre parametry ale dodatkowo w zestawie otrzymujemy specjalistyczne maseczki z zaworem antydyspresyjnym. Dzięki temu maseczki mają lepsze dopasowanie do twarzy są szczelniejsze niż te zwykłe co wpływa również na ograniczenie straty leków. Dodatkowo maseczki nie powodują podrażnień na twarzy więc polecane zwłaszcza dla osób mających bardzo wrażliwa skórę. Jest to urządzenie polecane zarówno dla dzieci jak i osób dorosłych.
Parametry:

 • inhalator: tłokowy
 • tryb pracy: ciągły
 • tempo nebulizacji: 0,3 ml-0,4 ml
 • wielkość cząsteczki: 3,74 μm – 4,48 μm- regulowana
 • hałas: 54 db
 • waga: 1,2 kg
 • gwarancja: 5 lat door to door
 • regulowana wielkość cząsteczki
 • niski poziom generowanego hałasu
 • maseczki z zaworem antydyspersyjnym – lepiej się przystosowują do twarzy i nie wywołują podrażnień
 • długa gwarancja 5 lat door to door po zapisani na stronie producenta dożywotnia
 • nowoczesna stylistyka
Cena: 130 zł
2 Miejsce – MED2000 C1 AIRBOX
Airbox Med 2000 C1 to inhalator, zajmujący u nas drugie miejsce. Jego koszt to około 145 do 250 zł więc mieści się w naszym przedziale cenowym. Jest to inhalator, który od kilku lat zajmuje bardzo dobre miejsce w wielu rankingach. I mimo pojawiania się na rynku nowszych modeli ten w stosunku do nich ma bardzo dobre parametry. Dodatkowo mamy tutaj zmienną cząsteczkę za pomocą dodatkowego zestawu jakim jest Andy Flow. Inhalator jest bardzo wydajny zapewnia szybkie tempo nebulizacji. Warto zwrócić na bardzo niski poziom hałasu wynoszący zaledwie 50 db, jeden z najcichszych modeli jaki możemy spotkać obecnie na rynku. Do tego urządzenie jest bardzo proste w zastosowaniu praktycznie dla każdego. Spełni się jako inhalator dla dziecka, rodzinny czy seniora. Gwarancja jaką został objęty produkt jest również długa wynosi 3 lata.
Parametry:

 • inhalator: tłokowy
 • tryb pracy: ciągły
 • tempo nebulizacji: 0,33 ml/min do 0,56 ml/min
 • wielkość cząsteczki: min. 2,6 um-max. 4.4 um-regulowana
 • hałas: 50 db
 • waga:1,7kg
 • gwarancja: 3 lata
 • inhalator z regulowaną wielkością cząsteczki za pomocą zestawu Andy Flow
 • szybkie tempo nebulizacji
 • bardzo cichy zaledwie 50 db
 • wydajny silnik tłokowy
 • solidnie wykonany
 • łatwa obsługa
Cena: 145 zł
3 Miejsce – Medel Family Plus
Na trzecim miejscu umieściliśmy równie dobry inhalator jakim jest Medel Family Plus. To inhalator zarówno dla dzieci jak i całej rodziny. Jest to urządzenie z wydajnym silnikiem tłokowym przystosowanym do zmiennej pracy, 30 minut pracy na 30 minut przerwy. Ten model na tele innych wyróżnia się przede wszystkim nowoczesnym nebulizatorem ze wspomaganym wdechem, bardzo pomocny w inhalacji małych dzieci ale również osób w podeszłym wieku. Dodatkowo warto wspomnieć o cichym trybie pracy wynoszącym jedynie 53 db. W zestawie także znajdziemy maseczki dla dzieci i dorosłych, które zapewniają bardzo dobre przyleganie do twarzy, również nie wywołują podrażnień. Dla zwiększenia wygody w urządzeniu zastosowano uchwyt ułatwiający przenoszenie urządzenia w wybrane miejsce. Zaletą jest również cena ten niewielki model możemy nabyć za jedyne 135 zł.
Parametry:

 • inhalator: tłokowy
 • tryb pracy: przerywany 30min/30min
 • tempo nebulizacji: 0,3 ml
 • wielkość cząsteczki: 0,8 μm stała
 • hałas: 52 db
 • waga:1,5 kg
 • gwarancja: 3 lata
 • irygator w zestawie
 • w zestawie maski Soft Touch idealnie przylegające do twarzy, ograniczające straty leku
 • szybkie tempo nebulizacji
 • bardzo cicha praca 52 db
 • z nebulizatorem wspomaganym wdechem szczególnie istotne dla dzieci i osób w podeszłym wieku
Cena: 135 zł
4 Miejsce – Oro-Mesh
Czwarte miejsce w naszym rankingu zajmuje inhalator membranowy Oro – Mesh, który jest jednym z lepszych urządzeń do inhalowania w rozmiarze kieszonkowym. To urządzenie głównie dedykowane dla osób wymagających prowadzenia inhalacji w podróży, pracy, czy szkole. Nie jest to inhalator z tłokowym silnikiem tylko wykonany w konstrukcji membranowej. Więc tutaj mamy ograniczenia w wyborze leków. Niemniej jednak inhalator jest bardzo dobry kiedy inhalacje musimy wykonywać codziennie i w każdych warunkach. Warto zwrócić uwagę na poszczególne funkcje, które mają na celu ułatwienie korzystania z inhalatora. A jest to między innymi funkcja wykrywająca lek, funkcja samoczyszczenia. Dodatkowo urządzenie posiada nieprzegrzewającą się membranę dzięki temu użyty lek nie zmienia swojej struktury monekularnej co wpływa na efektywniejszą terapię dróg oddechowych. To niewielkie urządzenie jest polecane dla dzieci oraz osób dorosłych. Dodatkowo w zestawie mamy zasilacz.
Parametry:

 • inhalator: membranowy
 • tryb pracy: ciągły do 3 godzin
 • tempo nebulizacji: >0,25 ml/min
 • wielkość cząsteczki: 1,53 µm
 • hałas: bardzo cichutki
 • waga: 98 g bez baterii
 • gwarancja: 2 lata
 • lekki i poręczny do zabrania praktycznie wszędzie
 • rozmiar kieszonkowy
 • funkcja wykrywająca dawkę leku
 • nisko szczątkowa objętość leku
 • nieprzegrzewająca się membrana – lek nie ulega zmianie pozostaje w strukturze monekularnej
 • funkcja samoczyszczenia
 • zasilacz w zestawie
Cena: 160 zł
5 Miejsce – Med 2000 CX aerokid
Na piątym miejscu znajdziemy inhalator przystosowany do pracy ciągłej, który ma mocny silnik tłokowy. Jest to inhalator przyjazny dla dzieci w zestawie oprócz niezbędnego do inhalacji asortymentu jakim są maseczki, ustnik znajdziemy naklejki dla najmłodszych użytkowników. Dzięki temu dzieci mogą obkleić urządzenie co sprawi, że będzie ono bardziej przypominało zabawkę a tym samym łatwiej na będzie wykonać inhalację u malucha. Wielkość cząsteczki w tym urządzeniu jest zmienna w zależności od zastosowanej końcówki z zestawu ANDY FLOW. Inhalator jest bardzo łatwy w obsłudze dodatkowo generuje niewielki hałas na poziomie 56 db. Jest to doskonały sprzęt inhalacyjny zarówno dla dzieci jaki i osób dorosłych, na pewno sprawdzi się jako inhalator rodziny.
Parametry:

 • inhalator:tłokowy
 • tryb pracy: ciągły
 • tempo nebulizacji: 0,33 ml/min – 0,56 ml/min
 • wielkość cząsteczki:2,6 um – 4.4 um-regulowana
 • hałas: 56 db
 • waga:1,5
 • gwarancja: 3 lata
 • jest to inhalator przyjazny dla dzieci w zestawie ma kolorowe naklejki
 • posiada regulowaną wielkość cząsteczki
 • zapewnia ciągłą pracę
 • niewielki hałas
 • mocny silnik tłokowym
 • prosta obsługa
Cena: 135 zł
6 Miejsce – Little Doctor LD812U
Na piątym miejscu umieściliśmy jeden z lepszych inhalatorów kieszonkowych a mianowicie Little Doctor LD-812. Jest to rodzaj inhalatora membranowo – siateczkowego, który doskonale sprawdza się w terapii malutkich dzieci. Ten model jest także niezbędny dla osób które muszą prowadzić codzienną terapię inhalacyjną bez względu na miejsce w jakim się znajdują. Poręczny rozmiar i niewielka waga czynią z tego urządzenia doskonały inhalator kieszonkowy. Warto zwrócić uwagę na specjalistyczny system, który pozwala nam na zużycie leku praktycznie do zera. Dodatkowo inhalację można prowadzić pod kątem nachylenia 45 stopni od osi niewątpliwie wygodna opcja przy inhalacji malutkich dzieci. Dodatkową zaletą jest możliwość zasilania urządzenia z baterii ale także poprzez kabel USB dołączony do zestawu.
Parametry:

 • inhalator: ultradźwiękowy
 • tempo nebulizacji: co najmniej 0,2 ml/min
 • wielkość cząsteczki: poniżej 5mkm
 • hałas: poniżej 50 db
 • waga: 136 g
 • gwarancja: 3 lata
 • lekki i niewielki rozmiar kieszonkowy
 • można nim wykonać inhalację praktycznie wszędzie
 • niski poziom hałasu bardzo komfortowy można nim inhalować dzieci w czasie snu
 • zasilanie na baterie i przez kabel USB
 • urządzenie można nachylać pod kątem 45 stopni od osi poziomej
 • bardzo wydajny i oszczędny, zmniejsza praktycznie do 0 końcową objętość leku
 • można w nim stosować zróżnicowane leki oprócz: Nebudose Hialuronic, Pulmikort, Nebud, Berodual jak i leki o podobnym składzie
Cena: 140 zł

Podsumowując nasz ranking inhalatorów wzięliśmy pod uwagę różne rodzaje urządzeń do inhalowania zarówno inhalatory tłokowe jak i również ultradźwiękowe, membranowe-siateczkowe. Również z zróżnicowaną cząsteczką zarówno zmienną jak i stałą. Wszystkie inhalatory mieszczą się w przedziale cenowymi jaki założyliśmy na początku czyli do 160 zł. W tej cenie można zakupić już dobrej jakości inhalator dla dziecka czy całej rodziny. W tym rankingu mają Państwo do wyboru inhalatory zróżnicowane pod względem rodzaju, generowanej cząsteczki, poziomu natężenia hałasu oraz dodatkowych funkcji, które wyróżniają je na tle innych. Tak aby każdy kto zaznajomi się z naszym rankingiem mógł wybrać dobrej jakości inhalator w cenie mniejszej niż 160 zł.
Przed zakupem tak jak wspomnieliśmy na samym początku warto zastanowić się dla kogo ma być inhalator i na jakie jednostki chorobowe będzie stosowany.

Weźmy również pod uwagę czy to inhalator dla dziecka, osoby starszej czy rodzinny sprzęt. Także zwróćmy uwagę gdzie będziemy wykonywać takie inhalacje w domu czy np. w podróży a może w pracy czy szkole. Jeżeli w domu to najlepszy będzie inhalator stacjonarny a w przypadku kiedy urządzenie musimy mieć w pracy czy podróży to sprawdzą się inhalatory kieszonkowe. Kiedy mamy np. konkretne schorzenie i lekarz wypisze nam odpowiednie leki to tutaj również warto zwrócić uwagę czy naszym potencjalnym inhalatorze możemy taki lek zastosować. Istotnym jest również generowany hałas urządzenia im mniejszy tym lepszy zwłaszcza przy inhalacjach najmłodszych dzieci. Tak więc decydując się na zakup inhalatora weźmy pod uwagę te poszczególne parametry i dodatkowe funkcje.