Tuba do inhalacji – podstawowe informacje.
Inhalacje stały się popularnym rodzajem terapii w zaburzeniach pracy układu oddechowego. Liczne badania wykazały, że są dużo skuteczniejszą metodą niż zwykłe leki. Inhalacja inaczej zwana neubulizacją to metoda terapii leczniczej, polegającej na podawaniu do dróg oddechowych wziewnych leków w postaci areozoli, czyli zawieszonych cząsteczek płynnych w gazie.
Inhalacja i neublizacja jako pojęcia stosowane są wymiennie, jednak mają pewne różnice. Inhalacja ma szerszy zasięg znaczenia, ponieważ można wykonywać ją za pomocą manualnego inhalatora, ale także przy zastosowaniu zwykłej miski nad parą z użyciem olejku leczniczego. Natomiast neublizacja odbywa tylko i wyłącznie, przy zastosowaniu odpowiednich do tego urządzeń, czyli neublizatorów, które przekształcają lek ze stanu ciekłego w gazowy.
Dlaczego warto o tym wspomnieć? Ponieważ szukając informacji o urządzeniach zawierających w nazwie słowo komora do inhalacji, można natknąć się na tego typu określenie. Należy wtedy wiedzieć, że komory do inhalacji przeznaczone są również do sprzętów medycznych zwanych neublizatorami. W tym celu powstaje coraz więcej urządzeń, które mają za zadanie usprawnić aplikację aerozoli do naszych dróg oddechowych.
Technologia znacznie ułatwia nam życie i wychodzi naprzeciw osobom zmagającym się z problemami oddechowymi. Wypuszczane na rynek, coraz to nowsze sprzęty medyczne mają na celu poprawę naszego stanu zdrowia. Takimi urządzeniami są, bez wątpienia tuby inhalacyjne nazywane również spejserami. Przeznaczone w profilaktyce antybiotykoterapii i leczeniu chorób układu oddechowego dzieci i dorosłych. Szczególnie przydatne dla alergików i astmatyków.
Komory inhalacyjne – zobacz produkty
Czym jest tuba inhalacyjna i spejser?
Tuba do inhalacji to urządzenie inhalacyjne do stosowania z odpowiednimi lekami z inhalatora ciśnieniowego dozującego. Głównym zadaniem tuby inhalacyjnej jest umożliwienie wykonania prostej inhalacji przy pomocy aerozolu leczniczego zalecanego przez lekarza. Najistotniejszym celem terapii z wykorzystaniem tuby do inhalacji, jest bezpośrednie dostarczenie substancji leczniczej do dróg układu oddechowego pacjenta. Niewątpliwie ogromną zaletą przy wykorzystaniu tuby do inhalacji jest możliwość zastosowania mniejszej dawki leku z lepszym skutkiem dla zdrowia pacjenta.
Z jakimi inhalatorami można używać tuby inhalacyjne?
Na rynku medycznym istnieje ogrom różnego rodzaju sprzętów do wykonywania inhalacji. Jednak nie każdy jest przeznaczony dla komory inhalacyjnej. A więc jakie inhalatory są kompatybilne z tubą inhalacyjną? Głównie, te ciśnieniowe dozujące oznaczone (pMD), również można stosować takie komory w połączeniu z inhalatorem ciśnieniowym dozującym, wyzwalanym wdechem (pMDI BA) oraz inhalatorem suchego proszku (DPI) jednak jest to rzadsze zastosowanie.
Właściwie, po co używa się tuby do inhalacji, skoro są inhalatory?
I tutaj z odpowiedzią przychodzi nam szereg korzyści wynikających z zastosowania tuby do inhalacji. Wykorzystując zwykłe inhalatory część lekarstwa, która powinna dotrzeć do płuc, osadza się w jamie ustnej i gardłowej. Co niestety zostawia nieprzyjemny posmak w ustach. Z tym problemem najczęściej zmagają się osoby używające inhalatorów na co dzień. A ponadto w przypadku aerozoli leczniczych zawierających kortyzon, wzmacnia się niebezpieczeństwo wystąpienia skutków ubocznych w jamie ustnej i gardle. Zazwyczaj osobom przewlekle chorym wykorzystującym inhalatory towarzyszy chrypka, podrażnienie, a nawet zakażenie grzybicze, (szczególnie u osób ze słabszą odpornością).
Dlatego zastosowanie tuby do inhalacji ogranicza ryzyko wystąpienia tych nieprzyjemnych objawów. W dodatku samo stosowanie inhalatora bez użycia tuby do inhalacji uniemożliwia dostanie się do płuc całej dawki leku. Przez co nie dociera tam wystarczająca jego ilość, a co za tym idzie potrzeba zastosowania kolejnej dawki. Wpływa to niekorzystanie na nasze zdrowie i generuje dodatkowe koszty, (ponieważ porcja leku zostaje zużyta, ale nie trafia całkowicie do naszych płuc, tylko ulatnia się na zewnątrz – czyli płacimy za całość, a zużywamy jego niewielką ilość). Z pomocą przychodzi nam właśnie tuba do inhalowania. Urządzenia dostępne na rynku od dawna jednak mało popularne i budzące szereg wątpliwości tylko dlatego, że jest nieznane w Polsce. Chociaż trzeba przyznać, że powoli się to zmienia między innymi dzięki rozwinięciu się blogosfery medycznej.
Co daje zastosowanie tuby do inhalacji?
Pacjenci korzystający z takiej tuby mają możliwość kontrolowania momentu wdechu. Przez co do płuc dociera większa ilość lekarstwa, powodując tym samym skuteczniejsze leczenie. Lek nie wydostaje się na zewnątrz, tylko bezpośrednio trafia do naszych dróg oddechowych.
Korzyści płynące z użycia tuby inhalacyjnej:
- lepsza podajność leku z inhalatora (dostarczenie go do płuc w całości i lepszej jakości),
- zmniejsza osadzanie się leku w jamie ustnej i gardłowej, (eliminuje charakterystyczny posmak lekarstw w ustach),
- ułatwia podanie leku z wdechem – jest to szczególnie istotne w przypadku niemowląt dzieci i osób w podeszłym wieku, oraz niepełnosprawnych, którym jest trudniej wykonać tę czynność z uwagi na zaburzoną koordynację oddechową (wdychanie jest łatwiejsze i bardziej efektywne),
- tuba do inhalacji ułatwia aplikację leku, dzięki zatrzymaniu odpowiedniej dawki areozolu w komorze przez kilka sekund, (zapewnia spokojny, głęboki wziew nawet do kilku wdechów),
Najważniejsze jest jednak to, że są skuteczne w leczeniu i poprawiają jakość życia pacjenta.
Jak działa tuba do inhalacji?
Poniżej postaram się przybliżyć Państwu mechanizm działania spejsera.
Istnieje kilka rodzajów komór między innymi:
- komory powietrzne,
- zastawkowe komory powietrzne,
- komory inhalacyjne o odwrotnym przepływie,
- komory dwu zastawkowe – te najnowocześniejsze i wykorzystywane najchętniej w dzisiejszych czasach tuby inhalacyjne, a przy tym najskuteczniejsze, dlatego na nich skupimy ten artykuł,
Komory dwu zastawkowe- to urządzenia posiadające dwie zastawki wdechową i wydechową, która zamyka się podczas pobierania areozolu z komory inhalacyjnej i otwiera podczas wydechu. Jej konstrukcja uniemożliwia zassanie tzw. obcego powietrza do komory, więc chory inhaluje tylko areozol z tuby inhalacyjnej. Pozwala to również na odprowadzenie powietrza wydychanego poza komorę inhalacyjną. Jednym z najbardziej popularnych i zaawansowanych technologicznie tego typu urządzeń na polskim rynku jest komora inhalacyjna AeroChamber.
Działa to na prostej zasadzie – podczas aplikacji aerozol leczniczy zostaje wtłoczony do tylnej części komory, powodując tym samym rozpylenie preparatu. Po czy preparat początkowo zostaje zebrany wewnątrz komory. W tym procesie inhalacji duże cząsteczki ulegają filtracji na mniejsze, które z większą łatwością przenikają do płuc. Lek znajdujący się w komorze może być wdychany i wydychany wielokrotnie przez komorę, dzięki czemu mamy pewność, że do wewnątrz przenikną wszystkie substancje lecznicze. Ma to ogromne znaczenie przy dużym zwężeniu oskrzeli i w przypadku stosowania leku przez dzieci i seniorów, (którzy mają trudności z koordynacją wdechów z inhalatorem).
Dla kogo przeznaczona jest tuba do inhalacji i czy mogą z niej korzystać dzieci?
Z tuby do inhalowania mogą korzystać zarówno dzieci, jak i dorośli. Wybór odpowiedniej tuby inhalacyjnej zależy od chorego i jego wieku. Tuby inhalacyjne dla dzieci są wyposażone w różne rozmiary maseczek i ustniki przystosowane do wieku pacjenta. Więc nawet małe dzieci i niemowlęta nie będą miały problemu z ich użytkowaniem, oczywiście przy pomocy rodzica. Tuba inhalacyjna dla dziecka jest dużo lepszym rozwiązaniem niż sam inhalator, ze względu na łatwość zastosowania. W przypadku stosowania inhalatorów u dzieci często zdarza się, że cały lek nie zostaje wtłoczony do dróg oddechowych. Wynika to z samej konstrukcji inhalatora, który nie zapewnia możliwości aplikacji całego leku do dróg oddechowych – (większa jego część wydostaje się na zewnątrz) i nieodpowiedniej koordynacji wdechu. Dzieci dużo gorzej znoszą inhalację i mają większe problemy z odpowiednim kontrolowaniem wdechu. Podobnie jak osoby starsze i niepełnosprawne, dlatego tuby do inhalowania są niezastąpione w przypadku skutecznego leczenia.
Tuba do inhalacji dla niemowlaka
Jeżeli chodzi o niemowlaki, to można powiedzieć, że tuba jest koniecznością. Taki mały człowiek kompletnie nie zdaje sobie sprawy z tego, że musi coś wdychać dla swojego zdrowia. Tym bardziej że jego oddech nie jest tak płynny, jak u osoby dorosłej. Powierzchnia płuc i skrzeli u niemowlaka jest dużo mniejsza, co znaczniej utrudnia oddychanie. Urządzenie umożliwia aplikację leku w bezpieczny sposób za sprawą wtłoczenia go do środka, maluszek może oddychać kilkukrotnie, po czym lek w końcu tafia do jego dróg oddechowych. Aplikacja areozoli poprzez tuby inhalacyjne dla niemowląt to najskuteczniejsze rozwiązanie na rynku w leczeniu chorób oddechowych. Neublizacje w przypadku niemowlaków należy przeprowadzać, bardzo powoli, kiedy dziecko jest spokojne i nie płacze, wtedy dają najlepsze efekty.
Warto zainwestować w urządzenia, jakimi są tuby inhalacyjne, ponieważ jest to koszt jednorazowego użytku. Cena tuby do inhalacji nie jest wysoka. Jej koszt waha się w granicach od kilkudziesięciu do kilkunastu złotych, jednak już w przedziale cenowym (70-200 zł) można kupić dobrej jakości tubę inhalacyjną. Szczególnie popularne i często kupowane są spejsery o nazwie AeroChamber. To jeden z wiodących producentów na rynku, cieszący się dobrymi opiniami wśród użytkowników. Między innymi z racji na niezawodną skuteczność w leczeniu i niewielkie rozmiary, (które dzieci mogą nosić w tornistrach).
Komora do inhalacji AeroChamber z maską – tuba inhalacyjna (dla niemowląt 0-18 msc.)
Tuba do inhalacji dla dziecka
Dzięki zastosowaniu tuby do inhalacji u dzieci mamy pewność, że lek został odpowiednio zaaplikowany, co najważniejsze dziecko może wdychać areozol kilkukrotnie. Ponieważ zostaje on zatrzymany w komorze i nie wydostaje się na zewnątrz jak w przypadku inhalatora. To znacznie ułatwia aplikację bez pośpiechu i z pełną starannością. Poza tym dzięki użyciu komory nie występują wyżej wymienione negatywne skutki, między innymi: pozostający posmak w ustach, częste chrypki, zapalenia grzybicze. Jak wiadomo, dzieci jest bardzo trudno przekonać do używania czegoś, co jest dla nich mało komfortowe, stąd nie chęć do stosowania inhalatorów. Dlatego, jeżeli mają Państwo małe dzieci, (ale także idealnie sprawdzi się dla tych większych), które wymagają inhalacji z pomocą inhalatora, to najlepszym sposobem na skuteczne leczenie będzie zakupienie tuby inhalacyjnej.
Dziecko uchroni się przed niepotrzebnym stresem przy kolejnych inhalacjach, a rodzic będzie spokojniejszy, że zalecany lek trafił prosto do dróg oddechowych jego pociechy. Już po kilku inhalacjach będzie można zaobserwować znaczącą różnicę poprawy zdrowia i jakości życia. Tuba do inhalacji wydaje się również jedynym sensownym rozwiązaniem dla osób chorych upośledzonych umysłowo, nieprzytomnych, osób z chorobami zapalnymi zwyrodnieniowymi stawów rąk, ale też wśród chorych na astmę, bądź przewlekłą obturacyjną chorobę płuc.
Czy komory inhalacyjne są bezpieczne?
Tuby do inhalacji jak każdy medyczny sprzęt przechodzą szereg badań, również tych pod kątem bezpieczeństwa. Więc taki produkt jest w pełni bezpieczny pod zapoznaniu się instrukcją obsługi i po wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Zastosowanie komory do inhalowania wymaga odpowiedniej praktyki i wypracowania indywidualnego stylu stosowania, po czym jest bardzo łatwa i komfortowa w użytkowaniu.