Ranking inhalatorów ma na celu zestawienie kilku produktów tej samej kategorii porównując ich zalety a także wymienić wady. Jednak nie są to wady techniczne tylko mające na celu porównanie tych kilku przedmiotów w tym wypadku inhalatorów. Wadą np. może być zbyt wysoka cena, jak i również brak jakiegoś elementu w zestawie, a które ma np. inny inhalator. Niezwykle istotnym czynnikiem jest również czas inhalacji. Gdyby ten proces okazał się zbyt długi, osobom dorosłym polecamy w tym czasie np. książkę o ratowniku medycznym. Została ona wydana przez nasze zaprzyjaźnione wydawnictwo.

W tym rankingu skupimy się na inhalatorach dedykowanych dla całej rodziny. Inhalator rodzinny to urządzenie, które powinno służyć całej rodzinie. Tak więc z takiego urządzenia powinny móc korzystać osoby dorosłe ale także dzieci. Dlatego urządzenie powinno być przystosowane do użytkowania przez kilka osób. Dlatego też ten rodzaj urządzeń powinien mieć w zestawie niezbędne akcesoria dedykowane dla najmłodszych jak i również starszych użytkowników. Mowa tutaj przede wszystkim o maseczkach oraz ustnikach. Maseczki dostępne na wyposażeniu w inhalatorach mogą być różne od zwykłych po specjalistyczne. Zwykłe to najczęściej ogólnodostępne tanie maski, które można zakupić praktycznie w każdym medycznym sklepie. Z kolei specjalistyczne maseczki są tak zaprojektowane aby jak najlepiej przylegać do twarzy a jest to szczególnie istotne przy inhalacji małych dzieci. Niektóre posiadają specjalistyczne zawory ograniczające straty leku. Warto wiedzieć, że są obecnie na rynku takie rodzaje maseczek, które wzmacniają efekt terapii oddechowej. Oprócz tego istotna jest wielkość cząsteczki określana skrótem MMAD jaką generuje urządzenie. Pamiętajmy, ze wielkość wytwarzanych przez inhalator/nebulizator cząsteczek ma kluczowe znaczenie o miejscu wchłaniania leku w drogach oddechowych. Mając urządzenie ze stałą wielkością cząsteczki nie jesteśmy w stanie użytkować go przy każdym schorzeniu. Nowoczesne inhalatory zazwyczaj mają regulowaną wielkość cząsteczki, która pozwala nam na skuteczną terapię górnych dróg oddechowych, odcinka tchawiczo–oskrzelowego oraz dolnych dróg oddechowych.

Dedykowane typowo dla dzieci inhalatory zazwyczaj mają zabawne kształty jednak inhalatory rodzinne rzadziej, raczej mają klasyczny wygląd. Inhalatorami dziecięcymi również można inhalować osoby dorosłe. Jednak zdarza się bardzo często, że wybierając inhalator rodzinny chcemy aby miał klasyczny wygląd. Tutaj możemy iść na kompromis wybierając inhalatory o klasycznym wyglądzie, które czasami są dostępne z akcesoriami dla dzieci np. z naklejkami na sprzęt niekiedy mające w zestawie kolorowe malowanki czy kredki. Jednak przy wyborze inhalatora dla całej rodziny na pierwszym miejscu powinny być dobre parametry a także możliwość regulacji cząsteczki lub jej standardowa wielkość. A jeżeli skupiamy się na inhalatorze typowo dziecięcym to dla małych dzieci możemy znaleźć inhalatory wykonane na kształt zabawki czy jak wspomnieliśmy posiadające w zestawie kolorowe malowanki, kredki czy naklejki.

1 Miejsce – Flaem 4neb
Pierwsze miejsce w naszym rankingu zajmuje inhalator przeznaczony zarówno dla dzieci jak i osób dorosłych Flaem 4neb. To bez wątpienia jeden z najlepszych inhalatorów obecnie dostępnych na rynku. Zwycięża nie tylko w naszym rankingu ale prowadzonych przez wiele innych sklepów medycznych. Jest to urządzenie pozwalające na uzyskanie regulowanej cząsteczki, aż w 4 trybach. Cechuje go również cicha praca na poziomie 55db, co jest bardzo istotne przy inhalowaniu dzieci. Mocny tłokowy silnik zapewnia nam ciągłą pracę. W zestawie znajdziemy inhalator, nebulizator RF9, ustnik, maska dla dorosłych Soft Touch, maska dziecięca Soft Touch, przewód powietrzny 1 m. I tutaj na uznanie zasługują maski Soft Touch, które idealnie przylegają do twarzy i nie wywołują podrażnienia skóry. Szczególnie istotne u dzieci zwłaszcza tych najmłodszych. Warto również zwrócić uwag na długi okres gwarancji. Urządzenie posiada klasyczny wygląd. Wadą jedynie w tym urządzeniu może być cena nie jest zbyt wygórowana do tak doskonałej jakości, jednak dla wielu może być to zbyt duży wydatek. Ten model pomimo tego, ze nie jest przyjazny pod względem wizualności dla dzieci ma bardzo dobre parametry techniczne. I 4 tryby regulacji dlatego zajmuje u nas pierwsze miejsce.

4 tryby regulacji cząsteczek:

 • cząsteczki większe niż 7 μm pozycja 0 dla górnych dróg oddechowych,
 • cząsteczki większe niż 5 μm pozycja 1 odcinek tchawiczo-oskrzelowego
 • cząsteczki między 3 a 4 μm pozycja 2 do leczenia oskrzeli
 • cząsteczki między 2 a 3 μm pozycja 3 docierają do pęcherzyków płuc
Parametry:

 • 4 tryby regulacji cząsteczek
 • wielkość cząsteczek MMAD: od 2 μm do 7 μm
 • praca ciągła
 • głośność urządzenia: 55 dB
 • maski Soft Touch dla dzieci i dorosłych
 • schowek na kabel
 • gwarancja 5 lat
Cena: 180 zł
2 Miejsce – Novama Familino Pro
Drugie miejsce w rankingu zajmuje inhalator Novama Pro urządzenie, które również posiada regulację wielkości cząsteczek jednak w dwóch trybach od 3,74 μm mniejsze cząsteczki, 4,48 μm . Tutaj główną zaletą urządzenia jest jego mocny tłokowy silnik zapewniający długą bezawaryjną pracę. Dodatkowo warto wspomnieć o długoletniej gwarancji a po rejestracji urządzenia na stronie producenta gwarancja jest dożywotnia. Dzięki temu raz zakupiony inhalator możemy użytkować przez wiele lat. Na uwagę także zasługują specjalistyczne maseczki dla dzieci i osób dorosłych. Posiadające zawór antydyspresyjny, który pozwala ograniczyć straty leku, dzięki temu urządzenie jest także bardziej ekonomiczne. Dodatkowo w zestawie znajdziemy irygator do płukania nosa i zatok. Irygacja kanału nosowego i zatok jest niezwykle pomocna w czasie przeziębienia. Zaletą także jest niski poziom hałasu około 54 db. Tutaj wadą podobnie jak w poprzednim dla wielu osób może być zbyt wysoka cena. Ten model jest jedynie tańszy od poprzednika o kilkanaście złotych. Tutaj także mamy do czynienia z klasycznym sprzętem bez kolorowego designu dla dzieci.

Regulacja cząsteczki w 2 trybach:

 • MMAD 3,74 μm – mniejsze cząsteczki
 • MMAD 4,48 μm – większe cząsteczki
Parametry:

 • 2 tryby regulacji cząsteczek
 • wielkość cząsteczek MMAD: od 3,74 μm do 4,48 μm
 • praca ciągła
 • głośność urządzenia: 54 dB
 • maski dla dzieci i dorosłych z zaworem antydyspresyjnym
 • irygator do płukania zatokm
 • gwarancja 5 lat, po rejestracji dożywotnia
Cena: 170 zł
niezawodny inhalator 3 Miejsce – Novama Familino
Trzecie miejsce w naszym rankingu zajmuje inhalator Novama Familino, który jest równie dobry jak Familino Pro. Ten model również posiada 2 tryby wielkości cząsteczek od od 3,74 μm do 4,48 μm. Tutaj uzyskamy śedni czas nebulizacji 2 ml leku w przeciągu 5 minut w trybie większe cząsteczki i niecałe 7 minut w trybie mniejszych cząsteczek. Urządzenie podobnie jak wyżej wymienione inhalatory mają mocne silniki tłokowe pozwalające na ciągłą pracę. Tutaj hałas jest także ograniczony na poziomie 54 db idealny dla najmłodszych użytkowników. Maski także posiadają zawór antydyspresyjny, który ma wpływ na ograniczenie dawki leku tym samy czyni urządzenie bardziej ekonomicznym. Maseczki w rozmiarze dla dzieci i osób dorosłych posiadają miękką obwódkę, która doskonale przylega do twarzy. Gwarancja długoletnia na okres 5 lat a po rejestracji na stronie producenta jest dożywotnia. Tutaj wadą dla niektórych może być mniejszy wybór wielkości cząsteczki niż np. w inhalatorze, który umieściliśmy na pierwszym miejscu. Jednak weźmy pod uwagę to, że większość nowoczesnych urządzeń ma jedynie 3 lub 2 tryby wielkości cząsteczek. A Flaem 4 neb to jeden z niewielu jaki może się poszczycić taką możliwością. Stąd też jego wyższa cena.

Regulacja cząsteczki w 2 trybach:

 • MMAD 3,74 μm – mniejsze cząsteczki
 • MMAD 4,48 μm – większe cząsteczki
Parametry:

 • 2 tryby regulacji cząsteczek
 • wielkość cząsteczek MMAD: od 3,74 μm do 4,48 μm
 • praca ciągła
 • głośność urządzenia: bardzo cichy 54 dB
 • maski dla dzieci i dorosłych z zaworem antydyspresyjnym
 • irygator do płukania zatokm
 • gwarancja 5 lat, po rejestracji dożywotnia
Cena: 130 zł
4 Miejsce – MED2000 CX
Czwarte miejsce w naszym rankingu zajmuje inhalator dobrej jakości o nazwie MED2000 CX. Jest to inhalator obecny na rynku od kilku lat, którego parametry można porównać z wieloma nowoczesnymi urządzeniami do inhalacji/nebulizacji. Ten model posiada zmienność cząsteczki dzięki dołączonemu zestawowi inhalacyjnemu o nazwie Andy Med. Nebulizator pozwala na zastosowanie 3 końcówek a każda z nich generuje inną wielkość cząsteczek. Ten model pozwala nam na zmienne tempo nebulizacji w zależności od zastosowanej końcówki od 0,33 ml/min do 0,56 ml/mi. Tutaj także mamy trwały tłokowy silnik zapewniający inhalację na wysokim poziomie. Zaletą tego urządzenia jest prostota i łatwość obsługi. W zestawie znajdziemy maskę dla dzieci i osób dorosłych oraz ustnik. Gwarancja na produkt wynosi 3 lata jest to równie długa gwarancja, ponieważ zazwyczaj sprzęty mają jedynie roczny okres ochrony. W porównaniu do poprzednich modeli wyżej postawionych w rankingu dla niektórych może to być wadą. Ten model posiada bardzo dobre parametry jednak tutaj brakuje nam specjalistycznych maseczek jak np. w Novama

Zestaw ANDY FLOW – regulacja cząsteczek poprzez zastosowanie nakładek

Nakładka A: terapia górnych dróg oddechowych
Nakładka B: terapia odcinka tchawiczo oskrzelowego
Nakładka C: terapia dolnych dróg oddechowych

Parametry:

 • 3 tryby regulacji cząsteczek
 • wielkość cząsteczek MMAD: 2,6 μm -4,4 μm
 • praca ciągła
 • głośność urządzenia: 54 dB
 • maski dla dzieci i dorosłych
 • gwarancja 3 lata
Cena: 140 zł
5 Miejsce – Medel Family Plus
Piąte miejsce w naszym rankingu zajmuje bardzo dobry inhalator rodzinny jakim jest Medel Family Plus. Jest to inhalator posiadający stałą wielkość cząsteczki wynoszącą MMAD – 0,8 μm to wielkość, która najlepiej wchłania się w dolnych drogach oddechowych, co nie znaczy, ze nie można go użytkować na górny i środkowy odcinek jednak wchłanialność może nie być już na tak wysokim poziomie jak w dolnych partiach. Niemniej jednak inhalator ma bardzo wiele zalet, które przemawiają za jego zakupem. Jedną z nich jest konstrukcja podwójnych zaworów ograniczających straty leków w czasie terapii. W zestawie znajdziemy także maski Soft Touch, które bardzo dobrze przylegają do twarzy. Dodatkowo w tym modelu zastosowano funkcję wyciszającą ograniczającą hałas przyjazna dla dzieci. Tryb pracy przerywany 30 minut pracy na 30 minut przerwy. Ten model z powodzeniem mógłby powędrować na drugie czy 3 miejsce w naszym rankingu, ponieważ ma doskonałe udogodnienia. Jednak o naszym piątym miejscu zdecydował przerywany tryb pracy i brak możliwości regulacji cząsteczki. Niemniej jednak to jedno z lepszych urządzeń szczególnie dla małych dzieci.
Parametry:

 • wielkość cząsteczek MMAD: 0,8 μm
 • praca przerywana
 • głośność urządzenia: 52 dB
 • system ściszania
 • maski dla dzieci i dorosłych Soft Touch
 • irygator do nosa w zestawie
 • przyjazny wygląd
 • gwarancja 3 lata
Cena: 140 zł

Podsumowując nasz ranking inhalatorów rodzinnych na pierwszym miejscu i to nie tylko u nas a w wielu rankingach mamy inhalator/nebulizator Flaem 4 neb. Jego wysokie noty to przede wszystkim możliwość uzyskania wielkości cząsteczki w kilu rozmiarach. Na drugim miejscu znajduje się inhalator Novama Pro z dwoma trybami pozwalającymi na zmianę wielkości cząsteczki. Ten model ma bardzo dobre parametry do tego warto dodać specjalistyczne maseczki mające wpływ na skuteczniejszą terapię dróg oddechowych. Oprócz tego zaletą jest długi okres gwarancyjny i irygator w zestawie. Na trzecim miejscu znajdziemy Novama Familino to inhalator o bardzo zbliżonych parametrach do inhalatora Novama Familino Pro ten model różni se nieco wyglądem i nie ma w zestawie irygatora. Czwarte miejsce zajmuje MED2000 CX inhalator od kilku lat utrzymujący się na rynku i uważany za bardzo solidny i dobry sprzęt w niewygórowanej cenie. Tutaj jedynie mamy do wyboru możliwość zastosowania zwykłych maseczek nie tak jak w modelach wyżej. Tam maseczki dla dzieci i dorosłych mają zazwyczaj specjalistyczną konstrukcję, która lepiej dopasowuje się do twarzy co również przekłada się na skuteczniejszą inhalację. Dlatego też w naszym rankingu umieściliśmy go na czwartym miejscu.

Z kolei na piątym miejscu co nie znaczy najgorszym, ponieważ ten model jest bardzo dobrym inhalatorem. Umieściliśmy Medel Family Plus to urządzenie już w samej nazwie posiada Family czyli rodzina. Jest to doskonały inhalator rodzinny jedynie dla niektórych wadą może być stała wielkość cząsteczki jak i również przerywany tryb pracy. Jednak ma szereg innych udogodnień jak specjalistyczne maseczki ograniczające straty leku, lepiej przystosowujące się do twarzy. A także system wyciszania podczas prowadzenia terapii co jest szczególnie istotne dla małych dzieci. Każdy z wyżej wymienionych inhalatorów ma niewielkie wady i przewyższające nad nimi zalety. A wybierając sprzęt rodzinny warto mieć na uwadze możliwość regulacji wielkości cząsteczki jaką generuje urządzenie. Urządzenia ze zmiennym trybem wielkości cząsteczki są bardziej funkcjonalne dla całej rodziny niże pozwalające na uzyskanie nam stałej cząsteczki. Ponieważ każdy może potrzebować inhalacji z innych przyczyn zdrowotnych. Niemniej jednak każde z urządzeń zasługuje na uwagę. Mamy nadzieję, ze nasz ranking pomoże Państwu podjąć odpowiednią decyzję zakupową a w ostateczności wpłynąć na proces zakupu, który okaże się bardzo dobrym wyborem.