Czym jest inhalator wie zapewne większość z nas. Jednak nie każdy ma takie urządzenie w domu i na pewno nie każdy wie jak ono działa. Jeżeli mówimy o inhalatorach to warto wspomnieć o tym jakie rodzaje możemy wyróżnić. Najpopularniejszymi inhalatorami są tłokowe inaczej nazywane kompresorowymi. Najkrócej mówiąc to rodzaj inhalatorów, w których zazwyczaj możemy stosować wszystkie leki i roztwory nadające się do inhalacji. Posiadają mocny silnik tłokowy i są bardzo wydajne. Inhalatory ultradźwiękowe to urządzenia, które wyróżnia bardzo cicha praca jednak tutaj podobnie jak w membranowych istnieją pewne ograniczenia jeżeli chodzi o zastosowanie niektórych leków. Jest to jeden z prostszych podziałów jeżeli chodzi o inhalatory, ponieważ można je dzielić według różnych parametrów itp. Jednak my nasz dzisiejszy wpis skupimy na zestawach dedykowanych do inhalatorów, które mają na celu zapewnienie wydajniejszej i efektywniejszej terapii dróg oddechowych. Czym są takie zestawy i do czego służą?

Zestawy inhalacyjne mają na celu usprawnić i polepszyć cały proces inhalacji. I tutaj mamy różne rodzaje zestawów inhalacyjnych np. rozpylające jak Andy Med Evo czy Andy Flow. Głównym zadaniem rozpylacza jest przekształcenie leku w postać aerozolu i umożliwienie podania go do dróg oddechowych. Dedykowane są do określonych modeli inhalatorów. Bardzo wiele inhalatorów posiada stałą wielkość cząsteczek a więc nadają się np. do inhalacji jednego konkretnego odcinka oddechowego. Więc najczęściej taki inhalator może być wykorzystywany przy jednym rodzaju schorzenia. Dlatego powstały specjalistyczne zestawy rozpylające do inhalowania, które pozwalają na generowanie cząsteczek różnej wielkości dzięki temu umożliwiają inhalację poszczególnych dróg oddechowych. Co pozwala na przeprowadzenie inhalacji w przypadku zróżnicowanego schorzenia u dzieci i osób dorosłych bez konieczności kupowania nowego inhalatora. Takie rozwiązanie pozwala nam usprawnić cały proces inhalacyjny jak i również polepszyć jego wydajność bez konieczności wydawania dużej kwoty pieniędzy. Są również inne rodzaje zestawów, które nie mają różnego rodzaju nasadek pozwalających na inhalację wszystkich odcinków dróg oddechowych ale również wpływają na poprawę procesu inhalacji i np ograniczają straty leku jak np. Medel Jet Basic czy Medel Jet Plus.

Jaki wybrać zestaw do inhalatora?

To jaki zestaw wybierzemy zależy głównie od tego jaki mamy inhalator na stanie w domu albo jaki planujemy zakupić. Niektóre modele inhalatorów posiadają tego rodzaju akcesoria już w zestawie. Jednak jeżeli takowego nie ma lub też uległ uszkodzeniu zawsze można dokupić osobno. I tutaj aby dopasować ten rodzaj zestawów inhalacyjnych należy sprawdzić czy nasz model ma możliwość zastosowania takiego rozpylacza. Przedstawimy Państwu 4 najpopularniejsze pomocnicze zestawy dedykowane do inhalatorów w celu polepszenia terapii oddechowej.

Jednym z popularniejszych modeli specjalistycznego zestawu rozpylającego jest większości znany Andy Flow to model, który można dopasować do większości urządzeń inhalujących. A na pewno odpowiedni do poszczególnych rodzajów inhalatorów jak Med200 CX, CX AeroKid, CX1 miniMED, CX2SpeedyMed, C1 AirBox. Czym charakteryzuje się ten zestaw? Wybierając rozpylacz Andy Flow mamy możliwość uzyskania cząsteczek o pożądanym zakresie MMAD. Zestaw posiada 3 rodzaje cząsteczek a każda z nich została przeznaczona na poszczególny odcinek dróg oddechowych. Każda nasadka posiada oznaczenie w postaci liter A dedykowana dla górnych dróg oddechowych, B na odcinek tchawiczo-oskrzelowy, C stosowana w terapii dolnych dróg oddechowych. Jeżeli chodzi o zróżnicowanie tempa nebulizacji to uzyskamy je w zależności od zastosowania nakładki. Zakres tempa możliwy od od 0,3ml/min do 0,56 ml/min. Zestaw Andy Flow jest bezpiecznym wyrobem medycznym II klasy powstał z nietoksycznego materiału. Jest to produkt włoskiego producenta.

Innym zestawem, który z kolei uznawany jest za jeden z najszybszych rozpylaczy obecnie na rynku jest Andy Med Evo. Podobnie jak Andy Flow jest to również wyrób włoskiego producenta. W tym modelu również mamy możliwość zmiany wielkości cząsteczek za pomocą specjalistycznych nakładek również numerowanymi od do C. Każda nakładka została przeznaczona na poszczególny odcinek dróg oddechowych. W tym modelu mamy możliwość uzyskania bardzo szybkie tempo nebulizacji w tempie 1 ml na minutę. A cały proces inhalacji można wykonać w zaledwie od 3 do 4 minut. Zestaw może być stosowany dla dzieci i osób dorosłych również noworodków. Warto zwrócić uwagę na zastosowanie w tym modelu ustnika o specjalistycznej konstrukcji, który w czasie wdechu zamyka dostęp powietrza z zewnątrz. A w czasie wydechu membrana otwiera się przez którą wydostaje się powietrze a niewykorzystana substancja lecznicza powraca do pojemnika. Ten rodzaj rozpylacza jest dedykowany do inhalatorów Med2000 również włoskiej marki odpowiedni będzie także do innych modeli inhalatorów/nebulizatorów obecnych na naszym rynku.

Bardzo dobrym rozpylaczem jest mniej znany Medel Jet Basic to model dedykowany do inhalatorów Medel Family, Medel Easy, Medel Star podobnie jak wyżej wymienione zestawy może być także stosowany z innymi urządzeniami inhalującymi. Za pomocą tego rodzaju zestawu również możemy uzyskać wydajniejszą inhalację. Określana przeciętna średnica cząstek w tym modelu to 0,8 MMAD . Tutaj warto wziąć pod uwagę specjalistyczne maseczki idealnie przylegające do twarzy. Pojemnik na lek posiada konstrukcję bardzo dobrze zabezpieczającą przed wyciekiem zawartości co również wpływa na wydajniejszą i skuteczniejszą inhalacje. Dzięki zastosowaniu specjalistycznych zaworów. Ten zestaw posiada bogate wyposażenie, które posiada nebulizator, maski dla dzieci i osób dorosłych, ustnik końcówki do nosa, przewód do nosa, przewód powietrzny, 5 filtrów.

Innym wydajnym nieco droższym zestawem od Medel Jet Basic jest Medel Jet Plus przeznaczony głównie do inhalatorów Medel Family Plus ale z powodzeniem może być także wykorzystywany do innych inhalatorów. Ten model charakteryzuje się bardzo dobrym nebulizatorem wspomaganym wdechem dzięki temu zapewnia skuteczniejszą wydajność inhalacji. W tym modelu przeciętna średnica cząsteczek wynosi 0,8 MMAD. Tutaj podobnie jak zestawie opisywanym wyżej zastosowano podwójne zawory, które pozwalają ograniczyć straty leku. Jest to rozwiązanie, które wpływa także na skuteczniejszy proces terapii i szybszy efekt leczniczy. W zestawie znajdziemy 2 maseczki z przeznaczeniem dla dzieci i osób dorosłych. Co istotne to ten rodzaj maseczek posiada miękkie zakończenie, które nie wywołuje podrażnień a bardzo dobrze dopasowuje się do twarzy. Polecane dla osób ze skłonnościami do występowania różnego rodzaju alergii. Dodatkowo w komplecie mamy przewód powietrza, końcówkę do ust, nosa.

Zestawy, które wymieniliśmy to jedne z popularniejszych stosowanych dodatkowo do inhalatorów w celu polepszenia wydajności procesu inhalacji. Zestawy Andy Med Evo i Andy Flow pozwalają nam generować wielkość cząsteczki, dzięki temu możemy przeprowadzić skuteczną inhalację dróg oddechowych każdego odcinka: dolnego, górnego i środkowego. Dzięki nim Ten rodzaj zestawów rozpylających sprawdzi się dla wszystkich osób, które chcą stosować inhalator w przypadku różnego rodzaju schorzeń. Odpowiedni także dla dzieci w różnym wieku i całej rodziny. Dwa pozostałe zestawy również pozwolą nam wzmocnić efekt inhalacji. Nie posiadają specjalistycznych nakładek dedykowanych na poszczególne drogi oddechowe. Zestawy jak wspomnieliśmy wyżej dedykowane są do poszczególnych modeli inhalatorów, jednakże mogą również pasować do innych. Jeżeli nie posiadamy żadnego z wymienionych modeli urządzeń w naszym domu. To przed zakupem należy poinformować się czy wybrany przez nas zestaw będzie odpowiedni do naszego modelu urządzenia inhalującego. Większość zestawów ma uniwersalne końcówki i dlatego powinny być odpowiednie także do innych urządzeń. Zdarza się jednak, że producent konkretnego modelu ma swoje charakterystyczne połączenia, które mogą nie odpowiadać  innym modelom. Wtedy najczęściej trzeba wymienić odpowiednie końcówki aby dopasować zestawy do inhalacji.