Inhalator zabawka dla skuteczniejszej terapii.

Choroby układu oddechowego mogą pojawić się u każdego z nas bez względu na wiek. Wiele osób dotkniętych jest takimi schorzeniami od urodzenia u innych pojawiają się na przełomie lat. Osoba dorosła ma tego świadomość i wie, że w niektórych przypadkach będzie musiała stosować odpowiednie sprzęty medyczne do inhalacji np. inhalatory. Co jednak w przypadku kiedy na choroby dróg oddechowych zapadają dzieci, a szczególnie te najmłodsze? Którym bardzo ciężko jest wytłumaczyć, że muszą stosować sprzęty medyczne, które pomogą w leczeniu. Dzieci niechętnie podchodzą do tematu, a ich pierwsze spotkania z urządzaniami inhalującymi mogą być traumatyczne. Na pewno nie jeden rodzic astmatyka czy alergika spotkał się z takimi trudnościami.

Astma i alergie to jedne z najczęstszych dolegliwości, które spotykają dzieci. Jednak chorób dróg oddechowych istnieje bardzo wiele, większość z nich wymaga zastosowania odpowiednich urządzeń inhalujących jak inhalatory czy nebulizatory. Wymienimy kilka najbardziej powszechnych chorób dróg oddechowych, które najczęściej diagnozowane są u małych dzieci.

Choroby dróg oddechowych, najczęściej występujące u małych dzieci:

  • Astma
  • Zapalenie krtani i tchawicy
  • Infekcje dróg oddechowych (nosa, zatok, gardła i uszu)
  • Przewlekła obturacyjna choroba płuc
  • Mukowiscydoza
  • Zapalenie oskrzeli, płuc
  • Alergie
  • Ropnie płuc

Jak i kiedy inhalować dzieci?

Inhalacja dzieci nie należy do najtrudniejszych czynności pod warnikiem, że do terapii wybierzemy odpowiedni sprzęt inhalujący. Inhalowanie dziecka najczęściej stosuje się w przebiegu astmy, w objawach przeziębienia oraz innych chorobach dróg oddechowych występujących u dzieci. Przy objawach przeziębienia inhalacje pozwalają złagodzić objawy suchego kaszlu, chrypki, drapania w gardle i bólu. Inhalacja pozwala również rozpuścić gęstą wydzielinę. Która zalega w nosie i utrudnia oddychanie, zwłaszcza tym najmniejszym dzieciom, u których podczas kataru występuje rozdrażnienie i płacz.

Inhalacje zalecane są również podczas kaszlu u dziecka specjalnymi lekami dostępnymi w aptece, które okazują się niekiedy lepszym wyjściem niż zastosowanie tradycyjnego syropu w butelce. Inhalacje dla dzieci mogą również być pomocne w różnego rodzaju infekcjach wirusowych, które bardzo często powodują katar. Do inhalacji można stosować specjalistyczne środki dostępne w aptece np. sól fizjologiczna, mgiełki solankowe, krople do inhalacji, itp., jednak każdy preparat najlepiej skonsultować ze specjalistą.

Kiedy nie należy przeprowadzać procesu inhalacji? Ważne jest, aby wiedzieć, że w niektórych przypadkach inhalacja nie powinna być stosowana jak np. przy wysokiej gorączce, kiedy pojawiają się krwawienia z nosa. Również gdy nasze dziecko ma zdiagnozowaną niewydolność krążeniowo – oddechową oraz ropne zapalenie zatok czy migdałków.

Jak poprawnie wykonać czynność inhalacji u dziecka?

Inhalacja dzieci, szczególnie tych najmniejszych znacznie bardziej różni się od inhalacji dorosłych. Przede wszystkim dziecko wymaga pomocy ze strony osoby dorosłej, a bardzo często ingerencji w cały proces inhalowania, zwłaszcza u noworodków czy niemowląt. Bardzo istotne w terapii jest również zaznajomienie dziecka z urządzeniem, dlatego na rynku powstaje coraz więcej urządzeń przypominających zabawki lub inhalatory z kolorowymi elementami. O tym przeczytają Państwo w części dalszej, tutaj skupimy się na poprawnym wykonaniu inhalacji u dziecka.

W celu prawidłowego wykonania inhalacji u dziecka najlepiej jest zasięgnąć specjalistycznej opinii lekarza prowadzącego, który również zapisze odpowiednie leki przeznaczone do inhalacji konkretnego schorzenia. Warto jednak pamiętać, że podczas wykonywania inhalacji powinno zachować się odpowiednią temperaturę powietrza w pomieszczeniu, która musi wynosić ok 20 stopni Celsjusza. Ponieważ zbyt suche i ciepłe powietrze dodatkowo wysusza błony śluzowe i może wywoływać objawy kaszlu.

Inhalacje powinno przeprowadzać się około 2 do 3 razy na dobę. Należy również pamiętać, że pomimo tego, iż inhalacje przynoszą bardzo dużo korzyści i pomagają pozbyć się wielu dolegliwości. To w fazie inhalacji podczas rozpuszczania i oczyszczania wydzieliny, która zalega w nosie oraz w oskrzelach mogą nasilić się dolegliwości kaszlu. Również należy brać pod uwagę fakt, iż w przypadku zastosowania roztworów do inhalacji mogą wystąpić skurcze oskrzeli np. u pacjentów chorych na astmę.

Urządzenia inhalujące dla dzieci. Jakie wybrać?

Na rynku istnieje duży wybór inhalatorów i nebulizatorów, zarówno dla dzieci jak i osób dorosłych. Jaki model wybrać, aby był odpowiedni dla dziecka? Tutaj przygotowaliśmy kilka rodzai inhalatorów, które będą odpowiednie dla małych i większych dzieci. To jaki inhalator wybrać zależy od rodzaju schorzenia na, które cierpi dziecko i lekarza specjalisty, który podpowie jaki inhalator będzie najlepszy.

Podpowiemy czym kierować się przy wyborze inhalatora dla dziecka.

Inhalatory dla dzieci zwłaszcza tych najmniejszych różnią się nieco wyglądem, najczęściej są to inhalatory na kształt zabawki, które za zadanie mają oswoić malucha z procesem inhalacji. Zwykłe sprzęty inhalujące budzą niepokój u dzieci, niekiedy wywołują ataki paniki i histerii. Dlatego powstały inhalatory przypominające zabawki. Inhalatory zabawki niczym nie odbiegają od specjalistycznych inhalatorów dla osób dorosłych. Jedynie różnią się kolorystyką i kształtem, a co najważniejsze mogą być również wykorzystywane przez osoby dorosłe. Urządzenia dla dzieci bardzo często w zestawie posiadają kolorowe naklejki, którymi pociechy mogą obkleić sprzęt, tym samym zając uwagę podczas inhalacji. Tego typu inhalatory zabawki rekomendowane są przez lekarzy pediatrów, bardzo często można spotkać je w specjalistycznych placówkach medycznych dla dzieci.

Inhalatory zabawki nie należą do najdroższych urządzeń inhalujących, ich cena jest zbliżona do zwykłych inhalatorów dla dorosłych, niekiedy są nawet tańsze, a ich jakość bardzo dobra. Wybór takiego urządzenia medycznego będzie bardzo dobry zarówno dla dziecka jak i rodzica.

Inhalator na wzór zabawki dla chłopca i dziewczynki, małpka Nimo

Dla chłopca i dziewczynki doskonałym rozwiązaniem może być inhalator w kształcie małpki. Inhalator małpka „Nimo” przystosowany jest do pracy ciągłej i doskonale sprawdzi się w różnych infekcjach górnych i dolnych dróg oddechowych m. in.: przewlekły nieżyt nosa, stany zapalne nosa, gardła i krtani, alergie, zapalenie zatok, zapalenie oskrzeli, stany po zapaleniu płuc, infekcje płuc, astma oskrzelowa itp. Idealnie sprawdzi się dla małych dzieci.

Jego ogromną zaletą jest aplikacja leku bezpośrednio do dróg oddechowych dziecka, przez co dawka leku jest wykorzystana w całości i pozwala na szybsze działanie. Pojemność pojemnika na środki farmakologiczne wynosi 8 ml. Kształt małpki pozwala na wzbudzenie zainteresowania u naszej pociechy i w znaczny sposób umili czas inhalacji. Jego główną zaletą jest bardzo cichy tryb pracy. Urządzenie zapewnia poziom hałasu poniżej 55 dB, bardzo cichy. Rozmiar cząstek – frakcja respirabilna wynosi 0,5 – 5 μm 80%.

Inhalator „Małpka – Nimo” posiada szereg akcesoriów, które mają za zadanie ułatwić cały proces inhalacji. Zaletą jest bardzo wydajna sprężarka w urządzeniu. Urządzenie posiada gwarancję na 36 miesięcy. Sprzęt do inhalowania tego typu głównie dedykowany jest dla dzieci, jednak z urządzenia mogą korzystać również osoby dorosłe. Warto również zaznaczyć, że jest to bardzo lekki inhalator, jego waga nie przekracza 1,3 g.

Inhalator Little Doctor LD212C

Inhalator dla dziecka w każdym wieku Little Doctor

Dla dzieci w każdym wieku od najmłodszych do najstarszych bardzo dobrym wyborem będzie inhalator Little Doctor LD212C. Urządzenie może być stosowane zarówno dla dzieci jak i również osób dorosłych. Inhalator z kolorowym nadrukiem i przyciskami pozwoli dziecku skupić uwagę na sprzęcie, tym samym ułatwić proces inhalacji. Jest to rewelacyjne urządzenie do podawania leków z grupy przeciwinfekcyjnych, hormonalnych oraz antybiotyków.

Dodatkowym atutem w tym modelu jest konstrukcja ograniczająca straty aerozolu podczas wydechu, co pozwala na zużycie mniejszej ilości leku, tym samym na oszczędność domowego budżetu. Inhalator LD charakteryzuje tryb pracy –  przerywany. W zestawie  znajdą Państwo również 3 nakładki rozpylające, a każda z nich przeznaczona jest na inny odcinek dróg oddechowych.

Specjalistyczne nakładki mają za zadanie ułatwić i uskutecznić cały proces inhalacji. Nakładka z oznaczeniem litery A – w żółtym kolorze, umożliwia inhalowanie dolnego odcinka dróg oddechowych, polecana jest dla osób cierpiących na astmę oraz na zapalania w obrębie płuc i oskrzelików. Rozpylacz w niebieskim kolorze – B, przeznaczony został na inhalacje środkowych dróg oddechowych m.in. oskrzela, tchawica. Nakładka B, jest uniwersalna, więc pomocna będzie również na inne schorzenia dróg oddechowych w tym alergie.  Z kolei ostatnia nakładka czerwona C, to rodzaj rozpylacza stosowany na terapię górnych dróg oddechowych, przeznaczony na zapalenie zatok, błon śluzowych nosa, krtani oraz migdałków.

Inhalator zapewnia bardzo cichą pracę, głośność w granicach ≤ 55 dB. Zestaw został bogato wyposażony w 2 maski dla dzieci i dorosłych, 2 ustniki, 2 końcówki, wężyki tlenowe oraz estetyczne etui. 

Bardzo szybki inhalator Med200-CX- Aero-Kid

Jeżeli potrzebują Państwo inhalatora/nebulizatora zapewniającego bardzo szybką pracę to warto wybrać model Med2000 CX Aero Kid również dla dzieci i niemowląt. Jest on uważany za jedno z najlepszych urządzeń inhalujących na światowym rynku medycznym. Inhalator posiada wysokiej klasy silnik tłokowy, który umożliwia przeprowadzenie inhalacji w szybkim tempie 15l/ min, posiada  przerywany tryb pracy.

Ten model wyposażony został w  specjalistyczny zestaw Andy Flow z trzema końcówkami, A, B, C pozwalającymi na wybór wielkości cząsteczek dostosowanych do konkretnej partii dróg oddechowych i wybór tempa inhalacji. Urządzenie może być wykorzystywane przez osoby dorosłe, dzięki większej maseczce dołączonej do zestawu. W zestawie również znajdą Państwo kolorowe naklejki dla swoich pociech, które na pewno uprzyjemnią czas dzieciom podczas inhalacji.

Jest to bardzo dobry inhalator/nebulizator od włoskiego producenta polecany do inhalacji najmłodszych i osób dorosłych. Zapewnia również cichą pracę. W tym modelu również znajdą Państwo bogate wyposażenie, niezbędnych akcesoriów do przeprowadzenia skutecznej inhalacji. Urządzenie również zostało objęte gwarancją 3 lat.

Urządzenia jakie przygotowaliśmy dla Państwa to tylko kilka z propozycji, które występują na rynku medycznym, tego typu urządzeń można znaleźć więcej. My jednak skupiliśmy uwagę na tych najlepszych, które zyskują rekomendacje wśród specjalistów oraz te, z których najbardziej zadowoleni są rodzice i ich pociechy. Warto zainwestować w dobry sprzęt inhalujący dla dziecka, zwłaszcza, kiedy wymagane jest wykonywanie codziennie tego procesu.

Urządzenia do inhalacji specjalnie zaprojektowane dla dzieci pozwalają na pokonanie strachu u najmłodszych, kształt zabawki pozwala oswoić się ze sprzętem, a niekiedy dołączone do zestawu naklejki zając uwagę, tym samy proces całej inhalacji przebiega w miłej atmosferze, a dziecko nie może doczekać się kolejnego. Dodatkowo za kupnem tego typu urządzenia przemawia jego jakość i funkcjonalność.

Jak widać, istnieje na rynku coraz więcej urządzeń stworzonych z myślą o najmłodszych pacjentach jak  te prezentowane powyżej. Mamy nadzieję, że nasz dzisiejszy wpis chociaż w pewnym stopniu ułatwi Państwu wybór konkretnego urządzenia inhalującego dla waszych pociech, z którego będą Państwo zadowoleni i spełni również oczekiwania najmłodszych pacjentów.